برگزاری نشست گسترش تعاملات علمی، بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی با کشورهای هدف با حضور مدیران امور بین الملل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران

۱۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۸ کد : ۵۹ اخبار
تعداد بازدید:۵۸
برگزاری نشست گسترش تعاملات علمی، بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی با کشورهای هدف با حضور مدیران امور بین الملل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران

 به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، در این نشست دکتر عطااله کوهیان مدیرکل مطالعات، همکاری های بین المللی و دیپلماسی علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سخنانی شرح تخصصی نشست را ارائه کرد وگفت: امروز گرد هم جمع شدیم تا بدانیم در بخش بین الملل دانشگاه آزاد در راستای گسترش روابط این مجموعه بزرگ علمی با دانشگاههای بین المللی از جمله : چین، آلمان و روسیه چه کاری می توانیم انجام دهیم.

وی با اشاره به تاکید دکتر محمد مهدی طهرانچی مبنی بر اینکه، ارتباطات بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاههای خارج از کشور کم است، تصریح کرد: ما انتظار داریم این تحول در سیستم بین الملل ایجاد شود که دانشگاههای کشور در این خصوص فعال شوند و سه کشور روسیه ،چین و آلمان را کشورهای هدف مشخص کردند و البته کشورهای دیگری مثل: عراق، افغانستان و سوریه نیز کشورهای هدف هستند اما نوع کار متفاوت خواهد بود .

کوهیان در ادامه با تاکید بر سند تحولی که به تصویب رسیده است افزود: می خواهیم بدانیم برای بخش بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی چه چیزهایی مدنظر قرار گرفته شده است. بر اساس این نگاه بود که ما آمدیم یک تجربه موفقی که در وزارت علوم وجود داشت را در دانشگاه آزاد پیاده کنیم.

مدیرکل مطالعات، همکاری های بین المللی و دیپلماسی علمی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت، اعتقاد قلبی دارم که دانشگاههای ما در بخش بین الملل باید فعال باشند و اگر این فعالیتها به تاخیر افتاده است باید به آن برسیم .

در وهله اول  با هدف جلوگیری از موازی کاریها، هماهنگی بیشتر و ...یکی از واحدها را به عنوان مرجع همکاری با یک کشور هدف انتخاب کردیم که این واحد مربوطه بتواند کارهای هماهنگی با آن کشور، از جمله: برگزاری جلسات مختلف، رفت و آمد هیات دو کشور و همچنین  اطلاع رسانی را به نحو مطلوب انجام دهد. ولیکن تاکیدی که در این انتخاب بود این است که این واحد به عنوان مرجعیت ملی به این معنا نیست که همه کارها برعهده این واحد خاص باشد بلکه  این مرجع باید با همکاری سایر واحدهایی که علاقمند هستند کارگروهی تشکیل دهد و تصمیم گیری نمایند. اتنخاب تیم مراجع به پیشنهاد خود واحدها بود و با در خواست عزیزان بود انجام شد و واحد علوم و تحقیقات به عنوان مرجع همکاری با کشور آلمان، واحد تهران مرکزی به عنوان مرجع همکاری با کشور چین، واحد تهران جنوب به عنوان مرجع با کشور روسیه، واحد تبریز به عنوان مرجع با کشور ترکیه، واحد اصفهان به عنوان مرجع با کشور عراق و... اعلام همکاری کردند.

بر اساس این گزارش، دکتر مژگان امرالهی مدیر کل امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در این نشست  در سخنانی اظهار کرد: افزایش همکاریها و ارتباطات دانشگاهی در سطح بین المللی و توسعه دیپلماسی علمی با  کشورهای هدف که عبارتند از جمهوری خلق چین٬ فدراسیون روسیه و کشورهای مشترک المنافع و جمهوری فدرال آلمان در سیاست گذاری های کلان جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای یافتند.

وی  افزود: کشور چین به دلیل قرابت فرهنگی٬ سیاسی و اجتماعی که حاصل آن تصویب سند ۲۵ ساله  توسعه ارتباطات بین ایران و چین  می باشد در حوزه علم و فناوری وارد ابعاد تازه تری شده است. در همین راستا واحد تهران مرکزی به عنوان مرجع و کارگروه همکاری های علمی در دانشگاه آزاد اسلامی با کشور چین به دلیل برخورداری از تسهیلات٬ امکانات و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و تحقیقاتی انتخاب گردیده است.

امراللهی خاطر نشان کرد : واحد تهران مرکزی در صدد است تا با تعامل با دیگر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در تحقق اهداف سند ۲۵ ساله و همچنین ستد تحول و تعالی دانشگاه  برنامه ۵ ساله خود را تنظیم و تدوین نموده و ضمن تقویت سازی همکاری های مشترک به حل و ارائه راهکار خصوصا در چالشها و معضلات اساسی محیط زیست مانند مدیریت منابع آبی٬ ریزگردها٬ تغییر اقلیم٬ ریسک های زیست محیطی و مخاطرات طبیعی و همچنین توسعه فناوری اطلاعات٬ تجهیزات هوانوردی٬ توسعه حمل و نقل دریایی٬ مواد جدید داروهای زیستی و تجهیزات پزشکی گامهای اساسی بردارد.

این گزارش حاکی است، دکتر محمد مطیعی مدیرکل امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و مسئول کارگروه مرجع همکاری با کشور چین در خصوص توسعه همکاری‌های علمی بین المللی واحد تهران مرکزی با دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی ، تحقیقاتی کشور چین سخنانی ایراد کرد.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه روابط بین الملل و افزایش تعاملات برون مرزی در ارتقای سطح علمی هر دانشگاه و به تبع آن اعضای هیات علمی، به برخی از تفاهم‌نامه‌های منعقده واحد تهران مرکزی اشاره داشت: دانشگاه اسلو نروژ 2014، دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا 2016 ، دانشگاه تورین ایتالیا 2017، دانشگاه برگامو ایتالیا 2017، دانشگاه الشام سوریه 2019، دانشگاه الفرات سوریه 2019 ، دانشگاه مستنصریه عراق 2019 ودانشگاه گرجستان 2019

مطیعی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات صورت گرفته در طرح توسعه روابط با دانشگاه های چین اشاره کرد و گفت: در برنامه گسترش تعاملات علمی بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی با کشورهای هدف، واحد تهران مرکزی ماموریت یافت تا به عنوان مرجع همکاری با کشور چین در نظر گرفته شود و در این زمینه کار گروهی را تشکیل دهد. در این راستا از ابتدای ماموریت با هدایت و رهنمودهای آقای دکتر آقامیری رئیس محترم واحد های استان تهران و تهران مرکزی  برنامه راهبردی تنظیم گردید.

در این راستا با همکاری دو معاونت آموزشی و پژوهشی واحد نسبت به اطلاع رسانی به دانشکده ها با هدف معرفی طرح به اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و در پی آن دریافت پروپوزال های مربوط به هر معاونت، جلسات درون دانشگاهی تشکیل گردید. حوزه بین الملل ماموریت یافت تا با پیگیری از دانشکده ها به اهمیت بخشی این طرح و تسهیل درنوشتن پروپوزال های مرتبط، به عملیاتی شدن هر چه بهتر برنامه مزبور بپردازد.

مدیرکل امور بین الملل واحد تهران مرکزی همچنین به بهره وری از این برنامه به عنوان فرصت اشاره داشت و گفت: استادان می توانند این برنامه را فرصتی برای ارتقای سطح علمی در راستای بهره وری از فناوی های نوین علمی در تحقق اهداف تحقیقاتی و پژوهشی خود بدانند. البته در طرح مورد نظر، شفاف سازی در نحوه اجرایی شدن برنامه و رسیدن به چشم انداز مورد نظر دانشگاه در میزان مشارکت پذیری اعضای هیات علمی تاثیر زیادی خواهد داشت.

مطیعی مسئول مرجع همکاری با کشور چین در واحد تهران مرکزی در خاتمه به برخی از نمونه پروپوزال های دریافت شده در این برنامه اشاره داشت:

Large-area perovskite solar cells made via slot-die coating

Dr. Seyed mehdi Banihashemi, Department of Electrical Engineering, Tehran Central Branch،

تاثیر علائم و نشانه های تصویری در رسانه های نوین ایران و چین

دکتر طیب زاده عضو هیات علمی دانشکده هنر واحد تهران مرکزی،

تاسیس مرکز تحقیقاتی مربیگری ورزشی واحد تهران مرکزی با دانشگاه چین

دکتر تجاری رئیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی تهران مرکزی،

روابط هنری ایران و چین (الات موسیقی- نقوش)

دکتر دادفر استادیار گروه هنر واحد تهران مرکزی،

بافت‌های ناکارآمد شهری (مورد پژوهی: شهر مشهد)

دکتر دانشور، استادیار گروه شهرسازی واحد مشهد

در بخش دیگر این نشست،  دکترباقر پور کار گروه ملی و پیگیری همکاری های علمی و بین المللی با کشور روسیه و سایر کشورهای مشترک المنافع  از واحد تهران جنوب  و دکتر مصر اوغلی کار گروه ملی و پیگیری همکاری های علمی و بین المللی با کشور آلمان از واحد علوم و تحقیقات گزارشی اجمالی از عملکرد خود ارائه دادند و همچنین در خاتمه نشست حاضرین به بحث و تبادل نظر پرداختند


نظر شما :