اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

پذیرش حدود 20 هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه آزاد اسلامی طی سال جاری

 

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی از پذیرش حدود 20 هزار دانشجوی بین‌المللی طی ترم های مهر و بهمن 99 در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد. دکتر علاء‌الدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن بازدید از واحد بجنورد، در جلسه شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی حضور یافت.

دکتر بروجردی در این جلسه با بیان اینکه در دنیای امروز موضوع دانشجویان بین‌المللی برای دانشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: حدود ۵ میلیون دانشجوی بین‌المللی در کشورهای مختلف مشغول تحصیل هستند.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به رشد قابل توجه پذیرش دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: تعداد دانشجویان بین‌المللی غیرمقیم ورودی امسال با نیمسال مشابه سال گذشته در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از 400 درصد رشد داشته است. در سال گذشته ۲ هزار دانشجوی خارجی غیرمقیم و در سال جاری حدود 20 هزار شامل 9 هزار دانشجو در مهرماه و حدود ۱۱ هزار دانشجوی خارجی غیرمقیم در ترم بهمن ماه دانشگاه آزاد اسلامی پذیرش شده‌اند.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروز در پذیرش دانشجوی بین‌المللی رقابتی جدی وجود دارد. البته تأثیرگذاری دانشگاه در پذیرش دانشجو بسیار مهم‌تر از جذب دانشجوی بین‌المللی است که در این زمینه باید بتوانیم سفیران ایرانی خبره‌ای تربیت کنیم.

وی با اشاره به اهمیت مهیا شدن زیرساخت های لازم برای پذیرش و جذب دانشجوی غیرایرانی، گفت: ابتدا باید زیرساخت ها به خوبی مهیا شود تا اقدامات موثر و باکیفیت برای جذب دانشجو انجام گیرد.

در این نشست، دکتر سروش رزمی مدیرکل جذب و هدایت دانشجویان غیرایرانی درخصوص دغدغه­مندی و اتخاذ راهبرد مناسب برای جذب دانشجویان بین المللی در استان و انعطاف پذیری بوروکراسی، توجه ویژه به مباحث رفاهی و برنامه های فرهنگی و لزوم توجه به جذب دانشجویان بین المللی با محوریت فرهنگ آفرینی و بینش آفرینی در کنار آموختن دانش تاکید نمودند.

همچنین مدیران گروه های آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی به ارائه مطالبی درخصوص ظرفیت ها و پتانسیل های موجود واحدهای این استان برای گسترش و توسعه رشته ها جهت پذیرش دانشجوی غیر ایرانی پرداختند.

دکتر علاءالدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سفر به استان خراسان شمالی، با حجت الاسلام والمسلمین نوری نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر بروجردی در این دیدار ضمن اشاره به فعالیت های دانشگاه ازاد اسلامی در سایرکشورها، گفت: چهار واحد دانشگاهی در خارج از کشور مشغول فعالیت اموزشی و پژوهشی است که می توان با ارتباط موثرتر برون مرزی در جهت توسعه دانشگاه آزاد اسلامی گام های مثبتی برداشت.

وی ادامه داد: در حوزه های علمی، پژوهشی و آموزشی باید با درایت وارد صحنه شد تا بتوان نیروهایی متخصص و کارامد تربیت کرد. به عبارتی توجه به کیفیت و تأثیرگذاری برای ارائه آموزش بهتر و کیفی‌تر، به مراتب از جذب دانشجو مهم‌تر است.

معاون امور بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: بدون مغزهای متفکر و دارای نبوغ نمی توان کشور را ساخت که بی‌توجهی و غفلت می تواند باعث هدررفت نیروهای انسانی و علمی شود.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید از ثبات مدیریتی خوبی برخوردار است. در ادامه این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد با اشاره به دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریتی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید از ثبات مدیریتی خوبی برخوردار است که به صورت هدفمند توانسته است در زمینه های گوناگون برای توسعه برنامه های بلندمدت در زمینه های صنعت، معدن، پژوهش و...‌ با موفقیت عمل کرده و دستاوردهای خوبی به همراه داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین نوری افزود: قدرت از علم برمی‌خیزد و این مهم از طریق دانشگاه ها محقق می شود. دانشگاه آزاد اسلامی باید در زمینه کیفی سازی، هدفمندسازی و تحول آفرینی به درستی ورود کند.

دکتر علاءالدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سفر به استان خراسان شمالی، از دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای شیروان و اسفراین بازدیدی به عمل آوردند.