اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

دیدار معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی با رایزن فرهنگی عراق

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی با رایزن فرهنگی عراق در ایران دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علاءالدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز با دکتر امجد حمید المظفر رایزن فرهنگی عراق در ایران دیدار و درخصوص گسترش روابط علمی و دانشگاهی گفت‌وگو کرد.

دکتر بروجردی در این دیدار ضمن خوشامدگویی و تشکر از تلاش های رایزن فرهنگی عراق و سفارت این کشور در ایران برای گسترش تعاملات علمی و دانشگاهی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه غیردولتی منطقه و جهان، در کشورهای مختلف جهان اسلام دارای واحدهای بین المللی فعال است و امسال برای اولین بار، 110 دانشجوی دوره دکتری در واحد بین المللی افغانستان پذیرش شدند.

وی با تأکید بر اینکه گسترش واحدهای بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی با اولویت کشورهای جهان اسلام، سیاست قطعی این دانشگاه است، اظهار داشت: اعتقاد مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی بر این است که برای تجدید حیات علمی جهان اسلام، باید تحول را به سرعت آغاز کرد. برای این کار لازم است زبان فارسی و عربی را به عنوان زبان علمی به جهان معرفی کنیم، همانطور که در گذشته کتاب «قانون» ابن‌سینا به عنوان یکی از منابع علمی در کشورهای اروپایی تدریس می شد. بنابراین اینگونه نیست که اصطلاحات زبان انگلیسی در علوم پزشکی، مانع استفاده از زبان های فارسی و عربی برای تبدیل شدن به زبان علمی شود.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه علوم پزشکی در جهان زبانزد است. بسیاری از پزشکان ایرانی در کشورهای پیشرفته جهان از جمله آلمان، افراد بنام و شناخته‌شده‌ای هستند. این موضوع نشان از آن دارد که دانش پزشکی ما با استفاده از زبان فارسی، به چنین جایگاهی رسیده است. باید این باور را به دانشجویان عراقی بدهیم که با یادگیری علوم به زبان مادری و زبان فارسی، می توانند با دانشمندان کشورهای پیشرفته رقابت کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت بالقوه عظیمی در تدریس زبان عربی فنی دارد، گفت: به راحتی می توانیم از ظرفیت اساتید دانشگاه آزاد اسلامی که مسلط به زبان عربی هستند، برای آموزش دانشجویان عراقی استفاده کنیم تا این دانشجویان در کنار آموزش به زبان عربی و انگلیسی، با زبان فارسی هم آشنا شوند.

 

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین پیشنهاد برگزاری وبینار مشترک دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های منتخب عراق به منظور معرفی ظرفیت ها و توانمندی های علمی و پژوهشی و استفاده از توان اساتید دو کشور را مطرح کرد.

در ادامه، دکتر حمید المظفر رایزن فرهنگی عراق در ایران نیز با قدردانی از تلاش های دانشگاه آزاد اسلامی برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی با عراق، پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک میان رایزنی فرهنگی عراق و دانشگاه آزاد اسلامی را ارائه کرد.

بورس دانشجویان دکتری عراقی در دانشگاه آزاد اسلامی، انجام پژوهش های مشترک و برگزاری نشست ها و همایش های تخصصی، استفاده از منابع مشترک کتابخانه‌ای و امکانات آزمایشگاهی، انجام فرصت های مطالعاتی، استفاده از اساتید ایرانی و عراقی در تدریس و هیئت ممیزه مجلات علمی، تشکیل کمیته فارغ‌التحصیلان عراقی و... ازجمله موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.