اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

پیام رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به کنفرانس آسایهل 2018 توسط مدیرکل امور بین الملل دانشگاه قرائت شد.

 

 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در مراسم افتتاحیه کنفرانس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا 2018 (آسایهل)، پیام دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی توسط علیرضا شیخ عطار مدیرکل امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد.

در متن پیام دکتر ولایتی آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و احترام حضور رئیس، معاونین رئیس، اعضای محترم هیأت امنا، دبیرکل محترم، نمایندگان محترم دانشگاه های عضو آسایهل و تمامی میهمانان گرامی ،خانم ها و آقایان.

با عرض خیرمقدم به تمامی اندیشمندانی که در این جمع علمی– دانشگاهی حضور دارند. شرکت شما اساتید فرهیخته فرصت ارزشمندی است که بیشتر بتوان درخصوص نقش دانشگاه‌ها و دانشگاهیان در توسعه و پیشرفت جوامع، بخصوص جوامع آسیایی تبادل نظر نموده و به ویژه همکاری میان دانشگاه های عضو انجمن را ارتقا بخشید.

آسیا به عنوان قاره کهن، در حال تبدیل شدن به یک قدرت جدید در سطح جهان است هر چند در این راه با موانع و دشمنانی نیز رو به روست که پیشرفت های کشورهای آسیایی در حوزه های مختلف علمی را به عنوان تهدیدی برای سیطره قدرت خود می دانند چرا که آنها رهبری خود بر جهان را مبتنی بر اقتدار در تمامی زمینه ها از جمله نظامی، اقتصادی و سیاسی و به ویژه علمی می بینند، چرا که پایه همه قدرتها علم است. بنابراین با پیشرفت علمی مستقل کشورها اقتدار انحصاری هر قدرتی به خطر می افتد پس آنان که به دنبال انحصار قدرت جهانی هستند با رشد علمی مستقل کشورهای دیگر به مقابله برمی خیزند.

امروزه قدرت نرم، جایگاه ویژه‌ای نسبت به قدرت سخت یافته است که محور اصلی آن هم تولید علم و فناوری است و این یکی از دلایل مهم نگرانی سلطه‌طلبان است.

گسترش روابط علمی و انجام پروژه های مشترک کاربردی راه پیشرفت سریع کشورهایی است که می خواهند قدرت نوظهور شوند پس باید به سوی این نوع همکاری ها با جدیت پیش رفت، هرچند در برخی نقاط جهان این امر مخالفانی هم داشته باشد.

شرایط پر ابهام بین‌المللی، درهم‌ریختگی وضعیت اقتصاد جهان و قرار گرفتن صحنه بین‌الملل در دوره انتقال اقتضا می کند که کشورهای آسیایی ارتباط بیشتری با هم داشته باشند و این امر تنها برعهده سیاستمداران کشورها نیست، بلکه در این میان دانشگاه ها، مراکز علمی، دانشگاهیان، اندیشمندان و فرهیختگان جایگاه ویژه ای دارند.

درخصوص پیشرفت های علمی، ما در ایران تجربیات خوبی داریم و به طور نمونه توانسته‌ایم تعداد دانشجویان را که در قبل از انقلاب حدود 170 هزار نفر بود به حدود 4 میلیون نفر بعد از انقلاب برسانیم، ایران هم‌اکنون در زمینه های مختلف از جایگاه مناسبی در سطح منطقه و جهان برخوردار است و به طور مثال در بخش نانو، جزو 10 کشور برتر جهان، ژنتیک اول منطقه و 16 جهان، هوافضا اول منطقه و 15 جهان و دیگر زمینه ها هستیم که آماده ایم این تجربیات را در اختیار دانشگاه های دیگر نیز قرار دهیم.

میهمانان گرامی، فرهیختگان ارجمند

باید بر این‌نکته تأکید کنم علم متعلق به تمام بشریت است و کسی حق ندارد آن را تنها برای خود و در انحصار دانسته و یا دیگران را با اعمال تحریم های مختلف از دست یابی به آن محروم نماید. هرچند که این تحریم ها در مقابل اراده ملت ها بی‌‌تأثیر است و به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران که در تمام سال های پس از پیروزی مورد تحریم های مختلف آمریکا قرار گرفته بنا به گزارش های مراجع بین ‌لمللی در سال 2016 به جایگاه 16 علمی جهان و اول خاورمیانه دست یافته است در حالی که در سال 1996 رتبه 53 علمی در جهان را داشت.

مجدداً اعلام می کنم ما آماده همکاری با دانشگاه هایی که در منطقه علاقه‌مند به همکاری باشند، هستیم و به گرمی دست آنها را می‌فشاریم و اگر بخواهیم قاره آسیا که مهد تمدن بشری است، مجدداً در عصر جدید به قاره ای تمدن ساز تبدیل شود، راهی جز همکاری های مشترک در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه های علمی و فناوری نخواهیم داشت.

امیدوارم این اجلاس به اهداف خود در جهت توسعه همه‌جانبه و پیشرفت آسیا دست یابد.

والسلام علیکم و رحمت الله

علی اکبر ولایتی

97/9/20

انتهای پیام /