اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد ملزم به ثبت‌نام در سامانه متمرکز شدند

 

 

مدیرکل بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه ساماندهی وضعیت آموزشی و کنسولی دانشجویان غیرایرانی به واحدهای دانشگاه آزاداسلامی سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در ابتدای بخشنامه آمده است: طبق دستورالعمل سازمان امور دانشجویان وزارت امور علوم، تحقیقات و فناوری و به منظور ساماندهی وضعیت آموزشی و کنسولی دانشجویان غیر ایرانی شاغل به تحصیل در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین تسهیل و تسریع در ارائه خدمات کنسولی به این دسته از داوطلبان تحصیل، کلیه اتباع مذکور اعم از پذیرفته‌شدگان جدید و دانشجویان خارجی شاغل به تحصیلی قبلی، شامل پذیرفته‌شدگان آزمون‌های سراسری و بدون آزمون (سوابق تحصیلی) مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه و همچنین پذیرش آزاد، باید درخواست و تقاضای خود را در سامانه متمرکز ثبت‌نام و استعلام اتباع غیرایرانی متقاضی تحصیل در جمهوری اسلامی ایران ثبت و با استفاده از کد رهگیری مراحل انجام کار را پیگیری کنند.

در این بخشنامه رعایت مواردی از سوی واحدهای دانشگاه و دانشجویان غیرایرانی الزامی عنوان شده است که اطلاع‌رسانی توسط واحدهای دانشگاهی به پذیرفته‌شدگان جدید و دانشجویان غیرایرانی شاغل به تحصیل قبلی به منظور ثبت اطلاعات و بارگذاری مدارک اقامتی و تحصیل‌شان در تارنمای سازمان امور دانشجویان(saorg.ir) درگاه دانشجویان غیرایرانی و دریافت کد رهگیری یکی از این موارد است.

همچنین در بند دو این بخشنامه تاکید شده است: اخذ مدارک تحصیلی و اقامتی و بررسی اولیه و مطابقت با مدارک بارگذاری شده در سامانه مذکور و حصول اطمینان از صحت آن در هنگام تشکیل پرونده دانشجویی، توسط نماینده امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی واحدهای دانشگاهی مربوطه صورت گیرد. اشتغال به تحصیل دانشجویان و زبان‌آموزان خارجی شاغل به تحصیل قبلی با صدور گواهی‌های اشتغال به تحصیل توسط واحدهای دانشگاهی تائید و در سامانه بارگذاری شود.

لازم به ذکر است که وضعیت تحصیلی اتباع خارجی متقاضی تحصیل در واحدهای دانشگاهی اعم از آموزش‌های بلند مدت و کوتاه مدت برابر رویه جاری انجام خواهد شد.

همچنین درج گزینه صحیح تابعیت و نوع پذیرش سراسری بدون آزمون بورسیه و غیربورسیه در سامانهsaorg.ir در هنگام تشکیل پرونده دانشجویی با هماهنگی اداره کل بین‌الملل سازمان مرکزی دانشگاه و یا نماینده امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی واحدهای دانشگاهی مربوطه الزامی است

در بند دو این بخشنامه عنوان شده است که از تاریخ 19 خرداد ماه 97 ارائه هرگونه خدمات کنسولی به دانشچجویان غیرایرانی منوط به ثبت اطلاعات تحصیلی و اقامتی توسط زبان آاموز در سامانهsaorg.ir و تائید واحد دانشگاهی مربوطه و اداره کل بین‌ الملل سازمان مرکزی دانشگاه است.

دانشجویان غیرایرانی توجه داشته باشند که پذیرش اولیه متقاضی، منوط به تائید صلاحیت علمی و عمومی (تائید اطلاعات و اعلام بلامانع بودن پذیرش متقاضی) و پذیرش قطعی پذیرفته‌شده منوط به اخذ گذرنامه دارای روادید و اقامت تحصیلی است.

بر طبق این بخشنامه درصورت عدم اخذ گذرنامه و روادید و اقامت تحصیلی توسط زبان‌آموز ودانشجو، پذیرش و ثبت‌نام اتباع مذکور فاقد وجاهت قانونی بوده و مسئولیت و تبعات حقوقی آن به عهده روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.