اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

دکتر حسین ابراهیمی، مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی درگفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره راه‌اندازی مدارس سما در کشور عمان گفت: «ما طرحی تحت عنوان راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی در کشور عمان داشتیم. این دانشگاه مشابه واحدهای داخل کشور در همه حوزه‌ها می‌تواند فعالیت کند از جمله مدارس سما، تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، طرح‌های پژوهشی و همه بخش‌هایی که واحدهای دانشگاهی می‌توانند در داخل کشور در آن حوزه فعالیت کنند.»

او ادامه داد: «با توجه به جمعیت ایرانی که در کشور عمان زندگی می‌کند و استقبالی که از مدارس ایرانی وجود دارد، پیشنهاد راه‌اندازی مدارس سما در کنار دانشگاه مطرح شد. تهیه طرح توجیهی و عملیاتی شدن این موضوع با سازمان مدارس سماست. حوزه بین‌الملل نیز به عنوان بخش پشتیبانی، مسائل کنسولی و روابط با خارج از کشور و وزارت خارجه را برای این موضوع به عهده دارد. هم‌چنین تعامل خوبی هم با سازمان سما داریم.»

ابراهیمی افزود: «علاوه بر عمان برای اینکه راه‌اندازی مدارس سما را برای واحدهای دیگر خارج از کشور نیز داشته باشیم؛ تفاهم‌نامه‌ای بین اداره کل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما امضا و برای راه‌اندازی مدارس سما در خارج از ایران تقسیم کار شد. با توجه به اینکه سازمان سما و دانشگاه آزاد اسلامی عضو یک خانواده هستند، پیش‌بینی می‌شود فعالیت‌های خوبی برای موضوع در واحدهایی که ظرفیت آن را داشته باشند، انجام خواهد شد.»

دفاتر دانشگاه آزاد اسلامی رفته رفته به واحد دانشگاهی تبدیل می‌شوند

مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی درباره ظرفیت واحد کابل گفت: «واحد کابل ظرفیت راه‌اندازی آموزشکده‌های سما را دارد و برای این واحد، راه‌اندازی آموزشکده‌ها در دستور کار رئیس سازمان سما و معاون آموزشی قرار دارد.»

او درباره فعالیت دفاتر دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای اروپایی گفت: «حدود چهار ماه است که دفتر دانشگاه آزاد اسلامی در آلمان، ایتالیا و روسیه راه‌اندازی شده است که اتفاقات خوبی در پی خود داشت. به طور مثال در دفتر آلمان بحث انتشارات و آموزش زبان آلمانی آغاز شده است، هم‌چنین موضوعات پژوهشی و تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در این دفتر پیگیری می‌شود.»

ابراهیمی افزود: «یکی از مسائل مهم برای دانشگاه آزاد اسلامی استفاده از امکانات علمی کشورهای پیشرفته است. هم‌چنین قصد داریم این دفاتر به درآمدزایی برسند تا هزینه‌‌های خود را تامین کنند. بنابراین بخش‌های آموزش دفاتر با تبادل دانشجوی، برگزاری دوره‌های مشترک، فعالیت‌های پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان، راه‌اندازی انتشارات، راه‌اندازی فروشگاه کتاب مخصوصا کتاب‌های فارسی و توسعه زبان و ادبیات فارسی با دوره‌های کوتاه مدت فعال شده است.»

مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی درباره تبدیل شدن این دفاتر به واحدهای دانشگاهی گفت: «این موضوع باید در یک روند انجام شود؛ آرام آرام بعد از گذشت مدتی که فعالیت‌های دفاتر بیشتر و مجوز تاسیس شعبه در کشور میزبان صادر شود در آینده این دفاتر تبدیل به شعبه دانشگاه خواهند شد.»

پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی غیرحضوری انجام می‌شود

او درباره افزایش پذیرش دانشجویان خارجی گفت: «در دوره دکتر حمید میرزاده از سال 92، شاهد رشد چشمگیر و جهشی در پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی بودیم. در حال حاضر در نیم سال اول 95، جمع دانشجویان غیرایرانی حدود 9هزار نفر است که عدد قابل قبولی هم هست البته برنامه دانشگاه روی عدد 50هزار نفر پیش‌بینی شده است و تا افق 1404 باید به این عدد برسیم.»

ابراهیمی افزود: «برای این موضوع نیاز به بسترسازی، فراهم کردن امکانات خوب و سهل کردن شرایط داریم. تبلیغ و معرفی دانشگاه نیز در خارج از کشور از مواردی است که به جذب دانشجوی خارجی کمک می کند.»

مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌اندازی سامانه جذب دانشجویان غیرایرانی خبر داد و گفت: «این سامانه با دو زبان فارسی و انگلیسی فعال شده است و از خرداد 95 همه پذیرش‌ها به صورت سیستمی انجام شده و داوطلبان مدارک‌شان را بارگذاری و مسئولان آن را بررسی کردند و جواب هم به صورت ایمیل برای آنها ارسال شده است که مراجعه حضوری را به صفر رسانده است.»

او به مصوبه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «شهریه دانشجویان غیرایرانی نسبت به گذشته کاهش یافته است که این موضوع به افزایش جذب دانشجو کمک کرد. ما به طور متوسط در هر نیم سال حدود هزار نفر جذب دانشجوی غیرایرانی داریم.»

ابراهیمی افزود: «همه پذیرش دانشجوی غیرایرانی از یک کانال سازمان مرکزی پذیرش می‌شوند. تعداد کمی از دانشگاه‌های دولتی پذیرش دانشجوی غیرایرانی را به صورت فعالانه پیگیری می‌کنند مانند دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه تهران. دانشگاه آزاد اسلامی جزو برترین دانشگاه‌های کشور در جذب دانشجوی غیرایرانی است.»