اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برای تبادل نظر و اتخاذ تصمیم در زمینه‌های مشترک و امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی با ظریف وزیر امور خارجه کشور دیدار و گفتگو کرد.

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در این جلسه که با حضور حسین ابراهیمی مدیرکل بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، دکتر محمدجواد ظریف حضور دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها را در حوزه بین‌الملل و دیپلماسی علمی و عمومی کشور بااهمیت خواند و آمادگی وزارت امور خارجه را برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه اعلام کرد. او افزود: «واقعاً دانشگاه آزاد اسلامی دارای ظرفیت بسیار بالایی است که باید از این ظرفیت برای توسعه همه‌جانبه علمی کشور استفاده شود.»

او به سابقه حضور خود در دانشگاه آزاد اسلامی و آشنایی نزدیک با این دانشگاه اشاره کرد و فعالیت‌های علمی و توسعه‌ای این دانشگاه در کشور را به عنوان یک دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی دانست. ظریف و ابراز امیدواری کرد این توسعه در حوزه بین‌الملل نیز انجام شود.

وزیر امور خارجه به برنامه تأسیس و ایجاد یک مرکز آموزش عالی مطالعات جهانی که در زمان حضور خود در دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد داده بود اشاره کرد و گفت: «وجود چنین مرکزی می‌تواند در شناخت بین‌المللی و مناسبات موجود در دنیا به طور آکادمیک و علمی به اساتید، کارشناسان و دانشجویان حوزه بین‌الملل کمک کند.»

در ادامه جلسه، دکتر حمید میرزاده ضمن قدردانی و تشکر از وزیر امورخارجه و تیم دیپلماسی کشور در حوزه برجام، به نمایندگی از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «مذاکرت و توفیقات به دست‌آمده در برجام، زمینه را برای توسعه شبکه بین‌المللی دانشگاه در کشورهای مختلف ایجاد کرده و در این باره دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری وزارت امور خارجه در توسعه این شبکه برای همکاری‌های علمی و پژوهشی و جذب فارسی‌زبانان جهان جدی است.»

او گزارشی از تأسیس دفاتر دانشگاه آزاد اسلامی در میلان ایتالیا، اسن آلمان و مسکو روسیه، آکسفورد انگلستان، دبی امارات، بیروت لبنان و کابل افغانستان که جزو شبکه بین‌الملل دانشگاه هستند اشاره کرد و از همکاری نمایندگان وزارت امور خارجه در کشورهای یادشده تقدیر کرد.

میرزاده افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد برای تأسیس دفتر یا شعبه دانشگاهی در کشورهایی که وزارت امور‌خارجه پیشنهاد دهد، اقدام کند.»

در ادامه این نشست، گزارشی از فعالیت‌های حوزه بین‌الملل دانشگاه و سند راهبردی حوزه بین‌الملل برای سال 95 الی 99 که شامل همه فعالیت‌های این بازه زمانی است، ارائه شد.

همچنین برنامه شبکه بین‌المللی دانشگاه و پذیرش ایرانیان خارج از کشور و فارسی‌زبانان تشریح شد که بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی امکانی فراهم آورده تا فارسی‌زبانان و ایرانیان مقیم خارج کشور بتوانند از طریق واحد الکترونیک دانشگاه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی به زبان فارسی در همان کشوری که اقامت دارند، ادامه تحصیل دهند.

گزارش شورای راهبردی بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی، گزارش آماری دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، گزارش روند تأسیس دانشگاه D8 در واحد آیت‌الله آملی، گزارش سامانه پذیرش داوطلبان فارسی‌زبان و ایرانیان مقیم خارج از کشور در شبکه بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی، گزارش مکتوب سند بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی و خلاصه عملکرد حوزه بین‌الملل دانشگاه از سوی مدیرکل بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.

در انتهای جلسه، وزیر امور خارجه کشور آمادگی خود را برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه‌های دانشگاهی و امور بین‌الملل اعلام کرد و مقرر شد مراتب دستور وزیر امور خارجه جهت همکاری با واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به نمایندگی‌های مربوط ابلاغ شود.