اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

 

زمینه‌های همکاری مشترک علمی در دیدار میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر دولت فدرال آلمان در تهران با دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شد. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به سفیر آلمان، گزارشی درباره تاریخچه، وضعیت، امکانات و دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کرد.

او گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است. در دانشگاه آزاد اسلامی همه رشته‌ها اعم از علوم پایه، علوم پزشکی، علوم انسانی و علوم مهندسی از پایه تا دکتری‌تخصصی تدریس می‌شوند و به لحاظ شاخص H و نیز گزارش تامسون رویترز و پایگاه بین‌المللی ESI، این دانشگاه جزو 200 دانشگاه برتر جهان از نظر مشارکت در تولید جهانی علم است و رتبه 187 دنیا را دارد.»

او افزود: «حدود 40درصد دانشجویان ایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کنند و 50درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایرانی، دانش‌آموخته این دانشگاه هستند. 90 واحد از 400 واحد این دانشگاه، مجری رشته‌های علوم پزشکی هستند و رشته‌های پزشکی، پرستاری و سایر رشته‌های مرتبط در 15 بیمارستان و مرکز پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می‌شود.»

میرزاده به بودجه 3 میلیارد دلاری سال جاری دانشگاه اشاره کرد و گفت: «بودجه دانشگاه از طریق شهریه دانشجویان، مشارکت با صنایع و اقتصاد دانش‌بنیان تأمین می‌شود. همچنین 11میلیون مترمربع فضای مسقف، 11هزار کارگاه و آزمایشگاه و حدود 40 میلیون مترمربع محوطه، همگی بدون کمک دولت تامین شده است.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه تعدادی از واحدهای این دانشگاه دارای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های آلمانی هستند از سفیر آلمان خواست در تمدید پاره‌ای از این تفاهم‌نامه‌ها که مدت آنها منقضی شده است، دانشگاه آزاد اسلامی را یاری کند. او همچنین از راه‌اندازی شبکه همکاری‌های دانشگاهی بین‌المللی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و ابراز امیدواری کرد این دانشگاه بتواند در آلمان دفتری را راه‌اندازی کند.

میرزاده یکی از اهداف راه‌اندازی این دفاتر را آشنا کردن جهانیان با زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی دانست و اعلام آمادگی کرد که پس از راه‌اندازی دفتر دانشگاه آزاد اسلامی در میلان ایتالیا، دفتر بعدی در یکی از دانشگاه‌های آلمان راه‌اندای شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به حضور واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی در این شبکه نیز اشاره کرد و گفت: «امکان آموزش الکترونیکی و از راه دور برای دانشجویان نیز در این شبکه فراهم است.»

او با اشاره به مذاکرات سازمان سما با دانشگاه کلن آلمان در زمینه آموزش‌های فنی‌حرفه‌ای و مهارت‌محور گفت: «طبق اعلام معاون اول رئیس‌جمهوری، دولت نیز از چنین تفاهم‌هایی استقبال و پشتیبانی می‌کند.»

میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر دولت فدرال آلمان نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در یکی از بزرگترین دانشگاه‌های جهان، ابراز امیدواری کرد برای توسعه همکاری‌های دانشگاهی بین ایران و آلمان بتواند گام‌های موثری بردارد.

او گفت: «کیفیت آموزش در آلمان بسیار بالاست و در عین حال هزینه‌های تحصیل در آلمان بسیار پایین است و با توجه به استعداد و توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی فرصت انجام سفرهای علمی برای آنها را فراهم می‌کنیم.»

سفیر آلمان ادامه داد: «هدف ما صرفا دانشجویان رشته زبان آلمانی نیست؛ بلکه این آمادگی را داریم که برای استفاده دانشجویان سایر رشته‌ها از منابع علمی به زبان آلمانی، دوره‌های آموزش این زبان را برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار کنیم.»

او همچنین با استقبال از پیشنهاد دکتر میرزاده درباره راه‌اندازی دفتری در کشور آلمان گفت: «در این زمینه ارتباطات لازم را برقرار می‌کنیم. ما می‌توانیم در زمینه آموزش زبان آلمانی هرگونه همکاری که مد نظر دانشگاه آزاد اسلامی باشد و نیز دوره‌هایی را با صدور گواهینامه معتبر به صورت مشترک با این دانشگاه برگزار کنیم.»

او همچنین اعلام آمادگی کرد تا با دریافت فهرستی از تفاهم‌نامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های آلمان، پیگیری‌های لازم را در جهت فراهم‌کردن امکان تمدید آنها انجام دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن استقبال از پیشنهادهای سفیر آلمان و تأکید بر لزوم آموزش متقابل زبان فارسی از طریق شبکه بین‌المللی دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در آلمان، مدیرکل امور بین‌الملل و دستیار ارشد خود را مأمور کرد تا مقدمات و پیش نویس‌های لازم برای همکاری‌های مورد توافق را برای اجرا فراهم کنند.