اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

** راه‌اندازی دفاتر همکاری دانشگاه آزاد اسلامی در 11 کشور

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مریم مالک‌نژاد مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آنا گفت: «در حوزه توسعه همکاری های علمی بین‌المللی، جذب دانشجویان خارجی و نخبگان، جذب دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی و توسعه توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی و تمرکز بیشتر بر روی ایرانیان مقیم خارج از کشور، اقداماتی را در راستای راه‌اندازی دفاتر همکاری دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهایی که در سند استراتژی هستند انجام داده‌ایم».

مالک‌نژاد گفت: «کشورهای حوزه استراتژی ما، روسیه، اتریش، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، آلمان، کانادا و تعدادی از کشورهای اروپایی و کشورهای هدف نیز عراق، افغانستان، تاجیکستان، ارمنستان، ترکمنستان، امارات، عمان و بعضی از کشورهای آفریقایی هستند».

او ادامه داد: «آنچه که ما الان می‌خواهیم برایش اقدام کنیم راه‌اندازی دفاتر همکاری در کشورهای روسیه، اتریش، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، آلمان، کانادا، اسلواکی، فنلاند، برزیل و نیوزلند است که با موافقت هیات امنا تصویب شده و اقداماتمان را از همین هفته آغاز می‌کنیم».

او خبر داد مذاکرات اولیه با کشورهای اسلواکی، فنلاند، برزیل، نیوزلند، انگلستان و مکزیک انجام شده و موافقت‌های اولیه صورت گرفته است. مالک‌نژاد گفت: «چون ما موافقت هیات امنا را تا به حال کسب نکرده بودیم این مذاکرات به صورت شفاهی بوده است».

مالک‌نژاد گفت: «تعداد 80 دفتر براساس امضای تفاهم‌نامه‌ای که دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتند، از طرف این سازمان در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی قرار داده شده است که می‌توانیم با توجه به اهداف و برنامه‌هایمان در این دفاتر شروع به فعالیت کنیم».

او هم‌چنین درباره برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای هدف گفت: «کشورهای هدف بیشتر کشورهایی هستند که در حوزه فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هستند و چون این سازمان دفاتری را در آن کشورها دارد، می‌توان گفت دفاتر آماده هستند. بعد از موافقت هیات امنا کافی است که ما فعالیت خود را آغاز کنیم و بتوانیم با همکاری با رایزن فرهنگی مقدمات شروع همکاری را فراهم کنیم. کافی است که ما برنامه‌هایمان را به سازمان اعلام کنیم بعد از این مرحله رایزن فرهنگی نیز می‌تواند به عنوان همکار ما در حوزه دانشگاه فعالیت کند».

او افزود: «کشورهای روسیه، اسلواکی و ایتالیا در فاز اول برنامه‌های ما برای همکاری قرار دارند».

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی نیز قصد دارد دفاتری را در کشورهای دیگر راه‌اندازی کند. اولین دفتر در کشور روسیه است که مذاکرات اولیه انجام شده و توافقات صورت گرفته است و واحد الکترونیکی براساس آموزش زبان روسی به صورت مجازی دانشجو جذب کند».