اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

** جذب و تبادل دانشجو اولویت اول دانشگاه آزاد اسلامی در اقلیم کردستان عراق

مدیر کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی کشور، جذب و تبادل دانشجو را یکی از اولویت های اصلی دانشگاه آزاد اسلامی در اقلیم کردستان عراق عنوان کرد.

دکتر حسین ابراهیمی در جریان سفر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان به سلیمانیه عراق با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق دیدار و گفتگو کرد و بر توسعه و تقویت فعالیت های دانشگاه آزاد در این منطقه تاکید کرد.

وی در این نشست با اشاره به ظرفیت های بالای دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های مختلف، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی امروز در داخل کشور به جایگاه ویژه ای دست پیدا کرده است و در همین راستا باید از این ظرفیت ها در عرصه های بین المللی نیز به خوبی بهره برداری شود.

مدیر کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی افزود: استان کردستان به عنوان مسئول توسعه روابط دانشگاه آزاد اسلامی با اقلیم کردستان عراق تعیین شده است و به همین دلیل باید با برنامه ریزی مناسب و همچنین بهره برداری از توان و ظرفیت های در اختیار از این فرصت به خوبی بهره برداری شود.

وی بیان کرد: جذب و تبادل دانشجو، ایجاد و تاسیس دفتر مشترک همکاری و همچنین راه اندازی شعبه ای زیر نظر استان کردستان سه اولویت اصلی برای توسعه و تقویت فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی در اقلیم کردستان عراق به شمار می رود.

ابراهیمی گفت: اقلیم کردستان عراق نیز به دلیل شرایط خوبی که دارد به عنوان یکی از اولویت های اصلی توسعه فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است و انتظار می رود که این سفر زمینه را برای توسعه و تقویت این فعالیت ها فراهم کند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق نیز در این دیدار، عنوان کرد: توسعه فعالیت های آموزش عالی در اقلیم کردستان عراق و مشارکت دانشگاه های کشورمان یکی از ضرورت هاست.

سعدالله مسعودیان با اشاره به ظرفیت های بالای استان سلیمانیه گفت: در حال حاضر کشورهای مختلفی در حوزه آموزش عالی در این استان سرمایه گذاری کرده اند و به همین دلیل نیاز است که دانشگاه های کشورمان نیز در این استان حضور پیدا کنند.

وی به ظرفیت های مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه دانشگاه ها و مسائل مربوط به حوزه مهارت آموزی اشاره کرد و گفت: ایجاد یک شعبه از دانشگاه آزاد اسلامی در استان سلیمانیه عراق می تواند ظرفیت های خوبی را برای توسعه و تقویت فعالیت های بیشتر فراهم کند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلمانیه عراق یادآور شد: میزان علاقمندی مردم سلیمانیه عراق به زبان فارسی نیز بالاست و به همین دلیل باید در این بخش نیز برنامه ریزی مناسبی را در دستور کار قرار داد.

هیات دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان از ظهر روز یکشنبه وارد استان سلمانیه عراق شده و قرار است که در این سفر سه روزه علاوه بر نشست با مسئولان دانشگاه های این استان، با مسولان و مدیران دولتی نیز دیدار و زمینه های لازم برای گسترش همکاری های مناسب را فراهم کنند.

آمادگی ایجاد شعبه دانشگاه آزاد اسلامی در سلمانیه عراق را داریم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی راه اندازی و ایجاد شعبه ای از دانشگاه در استان سلیمانیه عراق را دارد.

محمدقربان کیانی در سفر به استان سلیمانیه عراق و دیدار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در این استان، بیان کرد: امروز دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور و حتی استان کردستان به ظرفیت های بالایی دست پیدا کرده و باید با هماهنگی و همکازری بین بخشی از تمامی این ظرفیت ها به خوبی بهره برداری شود.

وی ادامه داد: در اختیار داشتن 600 عضو هیات علمی در کنار دیگر ظرفیت های سخت افزاری و تجهیزات موجود باعث شده است که دانشگاه آزاد اسلامی در استان کردستان به جایگاه ویژه ای در حوزه آموزش عالی دست پیدا کند و امروز بهترین فرصت برای توسعه و تقویت مناسبات با اقلیم کردستان عراق را پیدا کرده است.

وی با اشاره به نزدیکی های فرهنگی و همچنین سابقه تاریخی ارتباط و پیوند بین استان کردستان و منطقه اقلیم کردستان عراق، بیان کرد: این نزدیکی ها و پیوندهای مشترک باعث می شود که ما بتوانیم به شکل بهتری با هم ارتباط داشته باشیم.

وی از آمادگی لازم برای راه اندازی و ایجاد شعبه دانشگاه آزاد اسلامی در سلیمانیه عراق خبر داد و گفت: در کنار این آمادگی ما توان پذیرش دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این منطقه را داریم و به همین دلیل باید با برگزاری نشست های این چنین زمینه برای توسعه و تقویت این مناسبات را فراهم کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی در استان کردستان با بیش از 100 رشته در مقاطع تحصیلی دکتری و کارشناسی ارشد ظرفیت های خوبی را ایجاد کرده است و به همین دلیل باید از تمامی این ظرفیت های در اختیار برای کمک به توسعه استان در نهایت تقویت فعالیت های علمی و آموزشی خود دانشگاه بهره برداری شود.

هیات دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان از ظهر روز یکشنبه وارد استان سلمانیه عراق شده و قرار است که در این سفر سه روزه علاوه بر نشست با مسئولان دانشگاه های این استان، با مسولان و مدیران دولتی نیز دیدار و زمینه های لازم برای گسترش همکاری های مناسب را فراهم کنند.