اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

 

24 تیرماه سال 1394 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، با سفیر ایتالیا دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار «مائورو کنچاتوری»، سفیر ایتالیا، با ابراز آمادگی برای همکاری نهادهای علمی کشورش با دانشگاه آزاد اسلامی، از واحد علوم و تحقیقات بازدید کرد.

دکتر حسین ابراهیمی مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، توضیحاتی را درباره این دیدار ارائه کرد و گفت: این جلسه با سفیر ایتالیا و رایزن فرهنگی کشور ایتالیا در تهران بود. در ابتدای این دیدار با دکتر میرزاده، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، سابقه تاریخی ایران و ایتالیا و اشتراکات دو کشور مورد بحث قرار گرفت. در ادامه این دیدار تفاهم‌نامه‌هایی که تا کنون بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های کشور ایتالیا منعقد شده مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه افزود:‌ بررسی‌ها حاکی از آن است که تاکنون 9 تفاهم‌نامه بین سازمان مرکزی دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های کشور ایتالیا منعقدشده است. طی یک بررسی اولیه قرار شد با گشایش جدیدی که پس از توافق هسته‌ای در روابط ایران با و کشورهای اروپایی ایجادشده است، یک بازنگری روی تفاهم‌نامه‌های منعقدشده بشود، و کارگروه و کمیته‌ای تشکیل شود تا این تفاهم‌نامه‌ها را موردبررسی قرار دهد و تفاهم‌نامه‌هایی که قابلیت اجرایی دارند سریع‌تر اجرا شوند و آن‌هایی هم که نیاز به اصلاح و بازنگری دارند،‌این کارگروه روی آن کار کنند و به نتیجه برسانند.

دکتر ابراهیمی در پایان تصریح کرد: همچنین طرفین آمادگی خود را برای راه‌اندازی کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا و زبان و ادبیات ایتالیایی در دانشگاه آزاد اسلامی بیان کردند؛ به‌خصوص در واحد تهران شمال که رشته‌های ادبیات ایتالیایی تدریس می‌شود این امکان وجود دارد. علاوه بر این طرفین اعلام آمادگی کردند که بتوانند دفاتر مشترکی را در ایران و ایتالیا تأسیس کنند که تبادل دانشجو، استاد و مباحث علمی ساده‌تر انجام شود. قبل از جلسه آقای سفیر بازدیدی از مجموعه علوم تحقیقات داشتند و برایشان وضعیت دانشگاه آزاد و پیشرفت‌های کمی و کیفی جالب و باورنکردنی بود. در پایان این جلسه سفیر ایتالیا تأکید کرد کشور ایتالیا علاقه‌مند است، فعالیت‌های مشترک و خوبی بین دو کشور در بحث‌های علمی وجود داشته باشد.