اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

** رسیدگی به امور دانشجویان خارجی در اداره دانشجویان برون مرزی دانشگاه آزاد

دکتر فرهادی، وزیر علوم روز گذشته در آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی دانشگاه‌های کشور اعلام کرد در دانشگاه‌های بین‌ا‌لمللی کشور و دانشگاه‌هایی که دارای دانشجویان غیر ایرانی هستند، باید واحد سرپرستی دانشجویان غیرایرانی راه‌اندازی شود تا این دانشجویان برای انجام امور خود سرگردان نباشند و راحت‌تر کارهای خود را پیش ببرند.

دکتر انگجی معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در پاسخ به این پرسش که آیا دانشگاه آزاد اسلامی، واحدی برای پیگیری وضعیت و رسیدگی به امور دانشجویان خارجی دارد یا نه، گفت: ‌من از طرح آقای دکتر فرهادی بی‌خبر هستم، اما باید این نکته را خاطر نشان کنم که دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد بیشترین دانشجوی خارجی را داراست و به همین دلیل یک نمایندگی رسیدگی به وضعیت دانشجویان را در شهر مشهد تاسیس کرده‌ایم.

انگجی تصریح کرد: همچنین در بلوک ۲ سازمان مرکزی دفتری به امور دانشجویان خارجی می‌پردازد. ما برای هر کدام از واحدهای خارج از کشورمان نیز یک دفتر و یک مسئول داریم و این واحد‌ها وظیفه رسیدگی به امور دانشجویان خارجی و دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در واحدهای خارجی دانشگاه آزاد را برعده دارند.‌‌

وی افزود: همان طور که مستحضر هستید، دانشجویان خارجی کارهای خاص خودشان را دارند، وقی دانشجوی خارجی به ایران می‌آید باید یک سری از استعلامات برای پذیرش آن فرد متقاضی توسط نهادهای ذی ربط به دست دانشگاه برسد و همین نهاد فوق الذکر مسئول رسیدگی به این استعلامات است و نام آن اداره دانشجویان برون مرزی گذاشته شده است تا هم امورات دانشجویان خارجی را بررسی کند و هم به وضعیت دانشجویان ایرانی برسد که در واحدهای خارج از کشور ما تحصیل می‌کنند رسیدگی شود.

انگجی در پایان خاطر نشان کرد: ‌پرونده دانشجویان خارجی که متقاضی تحصیل در ایران هستد، باید قبل از ورود مورد بررسی قرار بگیرد و بعد از گرفتن استعلامات پرونده‌ ها به شورای پذیرش دانشجویان خارجی می‌رسد. مدت ها است که این نهاد را در دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس کرده‌ایم، اما در مدیریت جدید چون تعداد دانشجویان خارجی‌ بیشتر شده، توجه‌مان به این مساله هم بیشتر شده است.