اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

** جزئیات تاسیس واحدهای برون مرزی جدید/ تهیه اطلس بین‌الملل دانشگاه آزاد/ ایجاد نمایندگی امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی

دکتر حسین ابراهیمی مدیرکل واحدهای بین‌الملل و برون‌مرزی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در تشریح فعالیت‌های سال گذشته و برنامه‌های این اداره در سال جدید اظهار کرد: بررسی و امکان سنجی تأسیس واحدهای دانشگاهی در کشورهای مختلف جهان و تعیین رشته های مورد نیاز کشور میزبان به همراه ایجاد واحدهای بین المللی در داخل کشور با هدف بین المللی کردن آموزش عالی، جذب دانشجویان غیر ایرانی و انجام امور مربوط به ادامه تحصیل این دانشجویان در جمهوری اسلامی ایران از جمله مهمترین کارکردها و وظایف اداره کل واحدهای بین المللی و برون مرزی است.

عملکرد سه جلسه شورای راهبردی بین الملل در سال گذشته

مدیرکل واحدهای بین‌المللی و برون‌مرزی معاونت بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی گفت: توسعه کیفی دانشگاه و ارتقاء جایگاه بین المللی دانشگاه به عنوان یکی از اهداف اصلی در دهه آینده مد نظر قرار دارد. به منظور تسهیل انجام امور و سیاستگذاری در امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی و تصمیم گیری در خصوص تاسیس پردیس های بین الملل و تعیین روش های اجرایی حضور در عرصه بین الملل و سایر اموری که از طرف هیات امنای مرکزی و رئیس دانشگاه ارجاع می ­شود، شورای راهبردی بین المللی در فروردین 93 پیشنهاد و در تاریخ 25 خرداد سال گذشته به تایید ریاست دانشگاه رسید و تاکنون سه جلسه این شورا نیز تشکیل شده است.

وی تشکیل کارگروهی برای پیگیری موضوع تاسیس دانشگاه دی هشت در ایران به میزبانی واحد آیت الله آملی، تدوین آیین نامه پذیرش دانشجوی غیرایرانی بصورت پژوهش محور، تدوین آیین نامه دکتری مشترک با دانشگاه های معتبر خارجی، تعیین روز بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی و برگزاری دوره های رهبری نوین در آموزش عالی در واحد آکسفورد را آخرین مصوبات این شورا برشمرد.

ابراهیمی با توجه به عملکرد اداره متبوع خود در سال 93 به آنا گفت: ارزیابی و امکان سنجی تأسیس واحدهای دانشگاهی در کشورهای تاجیکستان، ارمنستان، اوگاندا، عمان، روسیه و عراق (نجف و کربلا) و آیین نامه مراحل تاسیس واحدهای برون مرزی جدید در اردیبهشت 93 تهیه و تصویب در شورای راهبردی بین المللی دانشگاه از جمله عملکردهای این اداره در سال قبل است.

برنامه تاسیس واحدهای برون مرزی جدید

این مسئول خاطرنشان کرد: به دلیل گستردگی علم و دانش در سراسر جهان، هر کشوری که در محدوده جغرافیایی خود محصور شود از دستیابی به علوم روز جهان بی بهره خواهد بود. به همین دلیل شاهد حضور دانشگاه های سایر کشورها در خارج از اقلیم خود، به منظور دستیابی به علوم جدید و استفاده از تجربیات سایر دانشگاه ها هستیم.

وی ادامه داد:‌ به منظور حضور دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه علمی جهانی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا و معرفی و ترویج تمدن، فرهنگ و ادب ایرانی و اسلامی و گسترش کمی و کیفی فعالیت های بین دانشگاهی و در راستای تحقق یافتن مصوبات هیات امنای دانشگاه، راه اندازی واحدهای جدید دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار قرار گرفته است.

دبیر شورای راهبردی بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با بررسی صورت جلسات هیات امنای دانشگاه مشخص شد برای برخی از کشورها (قطر – عراق – تاجیکستان – کویت – آذربایجان – ارمنستان – بحرین – مالزی – سودان – چین - عمان) مصوبه تاسیس و راه اندازی واحد وجود دارد.

فعالیت‌های انجام شده برای واحدهای برون مرزی جدید

مدیرکل واحدهای بین‌المللی و برون‌مرزی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به فعالیت‌های انجام شده معاونت بین الملل دانشگاه آزاد برای واحدهای برون مرزی جدید به آنا گفت: آیین نامه مراحل تاسیس واحدهای برون مرزی تهیه و طبق مصوبه هیات امنای مرکزی دانشگاه مقدمات کار برای تاسیس واحد در کشورهای عراق، تاجیکستان، عمان و اوگاندا و روسیه انجام شد و تأسیس واحد دانشگاهی در کشور روسیه در شورای راهبردی بین الملل دانشگاه و هیات امنای دانشگاه به تصویب رسید.

ابراهیمی با یادآوری راه‌اندازی اداره دانشجویان خارجی، مهمترین رسالت این اداره را پشتیبانی از واحدهای دانشگاهی برای جذب دانشجوی خارجی دانست و ادامه داد: تهیه و ابلاغ "آیین نامه پذیرش دانشجویان غیر ایرانی غیر بورسیه" به طور سالانه پس از اخذ تغییرات وزارتین،تهیه شیوه نامه پذیرش دانشجویان غیرایرانی که از طریق آزمون سراسری وارد دانشگاه می­ شوند و عضویت در کارگروه تخصصی دانشجویان خارجی مستقر در سازمان امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تسهیل در روش پذیرش دانشجویان غیرایرانی در آزمون های دانشگاه از دیگر وظایف این اداره است.

وی، نصب سیستم پژواک (Data) برای ارتباط مستقیم با وزارت اطلاعات برای استعلام صلاحیت عمومی پذیرفته شدگان خارجی، بررسی و تشکیل پرونده اتباعی که بدون آزمون بصورت آزاد و با پرداخت شهریه مصوب هیات رئیسه، پذیرفته می شوند. در کمیته پذیرش دانشجوی خارجی مستقر در معاونت بین الملل (متشکل از نماینده معاونت های آموزشی، علوم پزشکی، دانشجویی، مرکز آزمون و نماینده امور بیگانگان) دوبار در سال و پس از تایید، معرفی داوطلب برای ثبت نام به واحد دانشگاهی و پذیرش 570 نفر را از دیگر عملکردها و وظایف اداره دانشجویان خارجی دانست.

رشد 18 برابری پذیرش دانشجویان غیرایرانی (غیر بورسیه) در سال 1393

این مسئول با ارائه گزارش آماری وضعیت پذیرش دانشجویان غیرایرانی (غیر بورسیه) در سال 1393 و با مقایسه میزان پذیرش در دو سال متوالی اظهار کرد: در سال 1392 کل پذیرش برای واحدهای داخل کشور 32 نفر بوده است که با برنامه جدید حوزه بین الملل در معرفی واحدهای دانشگاهی به کشورهای هدف این تعداد در سال 93 به 578 نفر رسیده که رشد 18 برابری داشته است.

ابراهیمی گفت: در سال 1393 در دو نوبت پذیرش صورت گرفت. در نیمسال اول و دوم از 670 نفر مدارک تحویل گرفته شد که پس از بررسی مدارک در کمیته پذیرش برای تعداد 546 نفر مجوز ثبت نام صادر شد؛ داوطلبان در بین واحد دانشگاهی بر اساس اولویت درخواست و معدل مقطع پایه و همچنین روش پذیرش دانشجو در هر واحد (با آزمون یا بدون آزمون) توسط کمیته پذیرش توزیع شده اند. واحد مشهد با 242 نفر پذیرش بیشترین داوطلب را جذب کرده است. جدول زیر وضعیت تعداد پذیرفته شده در هر واحد دانشگاهی را نشان می دهد.

وی با توجه به برنامه های اداره امور واحدهای برون مرزی در سال 94، تاسیس واحدهای برون مرزی جدید را یادآور شد و افزود: وارد شدن به فاز اجرایی تاسیس واحد دانشگاهی در کشورهای، عراق، تاجیکستان، عمان، اوگاندا و روسیه از جمله این برنامه‌ها است. درخصوص عراق مقرر شده مسئولیت تهیه گزارش و بررسی شرایط تاسیس واحد و پشتیبانی امور برای اربیل و سلیمانیه به عهده واحد سنندج و علوم و تحقیقات کردستان باشد.

دبیر شورای راهبردی بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مسئولیت تهیه گزارش و بررسی شرایط تاسیس واحد و پشتیبانی امور برای "کلار" و "خانقین" به عهده واحد کرمانشاه و قصر شیرین است، ادامه داد: مسئولیت تهیه گزارش و بررسی شرایط تاسیس واحد و پشتیبانی امور برای استان باسط هم به عهده واحد ایلام است.

مدیرکل واحدهای بین‌المللی و برون‌مرزی دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه درخصوص تاجیسکتان مسئول پیگیری و راه اندازی واحد مشخص شده است به آنا گفت: درخصوص عمان طبق مطالعات و بررسی های به عمل آمده شرایط و امکانات برای تاسیس واحد در آن کشور مطلوب یوده و در مورد اوگاندا، واحد اصفهان برای پشتیبانی تاسیس واحد در آن کشور تعیین شده است. درخصوص روسیه با توجه به اعزام هیاتی از دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست معاون بین الملل دانشگاه به آن کشور، توافقات اولیه برای تاسیس واحد دانشگاهی در شهر مسکو انجام پذیرفت.

افزایش 25 درصدی جذب دانشجو نسبت به سال 93

ابراهیمی برنامه های اداره دانشجویان خارجی برای سال 1394 را یادآور شد و اظهار کرد: افزایش 25 درصدی جذب دانشجو نسبت به سال 93، بررسی راهکارهای موثر اطلاع رسانی برای جذب هرچه بیشتر دانشجوی خارجی، نصب یک سیستم پژواک (Data ) دیگر برای دسترسی مستقیم با وزارت اطلاعات برای استعلام صلاحیت عمومی پذیرفته شدگان و پیگیری ایجاد نمایندگی امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی در معاونت امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه های اداره دانشجویان خارجی در سال جاری است.

دبیر شورای راهبردی بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی، ارتباط مستمر با سازمان امور دانشجویان و شرکت در نشست سرپرستان کنسولی سراسر کشور به منظور بحث و بررسی امور مربوط به دانشجویان غیر ایرانی، جمع آوری آمار مربوط به اتباع خارجی و ارسال به وزارت کشور و مرکز آزمون دانشگاه و برگزاری جلسات متعدد و مستمر با اعضای شورای پذیرش دانشجویان خارجی قبل از شروع هر نیم سال تحصیلی را از دیگر برنامه های این اداره در سال 94 برشمرد.

وی با بیان اینکه با توجه به حساسیت بالا در خصوص مسائل امنیتی و اقامتی این اداره اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی در خصوص جذب، ثبت نام و ادامه تحصیل دانشجویان غیر ایرانی در سطح کشور خواهد کرد، افزود: راه اندازی سامانه پیامک کوتاه در این اداره برای اطلاع رسانی به موقع به دانشجویان، به روز رسانی آیین نامه پذیرش دانشجویان غیرایرانی غیر بورسیه در دانشگاه آزاد، تهیه و تدوین کتابچه راهنمای پذیرش دانشجویان غیرایرانی غیربورسیه در دانشگاه آزاد اسلامی و ایجاد نماینده امور کنسولی در واحد مشهد با توجه به اینکه واحد مشهد بیشترین دانشجوی غیرایرانی را نسبت به دیگر واحدها دارا است از برنامه های دیگر اداره دانشجویان خارجی برای سال جاری است.

برگزاری دوره های دکتری مشترک با سایر دانشگاه های خارجی معتبر

ابراهیمی برنامه های اداره کل واحدهای بین المللی و برون مرزی معاونت بین الملل دانشگاه آزاد در سال 1394 را تشریح کرد و به آنا گفت:، تشکیل جلسات شورای راهبردی بین الملل دانشگاه، تشکیل جلسات کمیسیون تخصصی شورای راهبردی بین الملل، تهیه آیین نامه شهریه سال 94 واحدهای بین المللی و برون مرزی، برگزاری روز بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی در 19 آبان هر سال، تهیه اطلس بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی و طرح پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور برای اتباع غیر ایرانی از جمله این برنامه‌ها است.

مدیرکل واحدهای بین‌الملل و برون‌مرزی دانشگاه آزاد اسلامی، تهیه آیین نامه پذیرش دانشجو برای واحدهای بین المللی و برون مرزی به منظور تنوع بخشی به روش های پذیرش دانشجو، برگزاری دوره های دکتری مشترک با سایر دانشگاه های خارجی معتبر، تشویق واحدهای دانشگاهی که در جذب دانشجوی غیر ایرانی موفق عمل می کنند، برگزاری دوره رهبری نوین در آموزش عالی در واحد آکسفورد و تهیه شیوه نامه مجتمع های بین المللی را از دیگر برنامه های اداره کل واحدهای بین المللی و برون مرزی معاونت بین الملل دانشگاه آزاد در سال جاری دانست.