اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

ابلاغ آیین‌نامه پذیرش دانشجویان غیرایرانی غیربورسیه در دانشگاه آزاد اسلامی

    معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی از تصویب آیین‌نامه پذیرش دانشجویان غیرایرانی غیر بورسیه در شورای راهبردی بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی و ابلاغ آن به واحدهای دانشگاهی سراسر کشور خبر داد.

 

دکتر سیدجواد انگجی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا،افزود: به منظور اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران و در راستای رسیدن به اهداف متعالی دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین معرفی بیش از پیش این دانشگاه به عنوان یکی از مراکز مهم آموزش عالی کشور چه در داخل کشور و چه در میان مجامع علمی بین المللی و نیز گسترش ارتباطات علمی و فرهنگی با سایر کشور‌ها، همه ساله با توجه به ظرفیت‌های موجود دانشگاه نسبت به پذیرش و جذب دانشجوی غیر ایرانی (غیر بورسیه) واجد شرایط و بر اساس شهریه مصوب دانشگاه اقدام می‌شود.

وی هدف از پذیرش دانشجویان غیر ایرانی را تقویت نگرش مثبت دانشجویان غیر ایرانی به جمهوری اسلامی ایران و توسعه و نشر فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی، اعتلای روز افزون نام دانشگاه آزاد اسلامی در میان مجامع علمی بین المللی با تکیه بر کیفیت محوری و ارتقای سطح علمی دانشجویان، برقراری ارتباط علمی و پژوهشی با دیگر کشور‌ها، گسترش زبان و ادبیات فارسی و حمایت از جوانان مستعد در کشور‌های در حال توسعه دانست.

معاون بین‌الملل دانشگاه آزاد با اشاره به تشکیل کمیته دانشجویان غیر ایرانی، گفت: وظایف کمیته پذیرش دانشجویان خارجی، بررسی پرونده‌های متقاضیان و اتخاذ تصمیمات لازم در خصوص پذیرش دانشجوی خارجی است.

 

وی از جمله شرایط عمومی پذیرش را نداشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران، نداشتن منع قانونی ادامه تحصیل، نداشتن منع قانونی حضور در ایران، تایید مراجع ذی‌ربط (امور بیگانگان وزارت اطلاعات) دانست .

انگجی ادامه داد: شرایط اختصاصی پذیرش ،در رشته گرایش‌های پذیرش بدون کنکور (داخل) داشتن مدرک پایه دیپلم بدون شرط معدل است و برای رشته‌های کار‌شناسی غیر علوم پزشکی که پذیرش دانشجو برای داوطلبان داخل کشور توسط آزمون سراسری صورت می‌گیرد داشتن دیپلم با حداقل معدل 12 است که به تایید مراجع ذیربط در کشور مربوط رسیده باشد و معادل دیپلم کامل متوسطه در ایران شناخته شود.

وی گفت: داشتن معدل دیپلم 14 به بالا برای رشته‌های کار‌شناسی گروه علوم پزشکی، داشتن معدل دیپلم 18 به بالا و شرط شرکت در مصاحبه برای رشته‌های گروه پزشکی مقطع دکترای حرفه‌ای، داشتن حداقل معدل 16 برای ورود به دوره‌های دکترای تخصصی PhD در رشته متناسب با رشته تحصیلی دوره کار‌شناسی ارشد و مصاحبه علمی در گروه تخصصی، و داشتن حداقل معدل 14 در مقطع کار‌شناسی برای ورود به دوره کار‌شناسی ارشد از دیگر شرایط پذیرش است.

انگجی اضافه کرد: متقاضیان باید  تقاضای خود را به اداره امور دانشجویان خارجی مستقر در معاونت بین الملل از طریق پست الکترونیک در سایت معاونت بین الملل به آدرس  www. intl. iau. ir و یا با مراجعه حضوری، تحویل دهند.

معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد یادآور شد: پذیرش نهایی دانشجویان غیر بورسیه که مستقیما توسط دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند منوط به تایید کمیته پذیرش است.

وی آخرین زمان دریافت مدارک متقاضیان برای نیمسال اول تحصیلی را تا قبل از پانزدهم مرداد ماه و برای نیمسال دوم تحصیلی را تا قبل از پانزدهم دی ماه دانست و گفت: بررسی و اعلام نتیجه به داوطلبان برای نیمسال اول تا 20 شهریور و برای نیمسال دوم تا 10 بهمن ماه خواهد بود و شروع کلاس‌ها بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه‌هاست.

وی در خصوص شهریه تحصیلی دانشجویان غیر ایرانی، گفت: میزان شهریه دانشجویان غیر ایرانی در مقاطع تحصیلی کاردانی و کار‌شناسی معادل شهریه دانشجویان داخل است و پس از تایید کمیته توسط دانشجو به حساب واحد دانشگاهی واریز می‌شود.

انگجی همچنین گفت: میزان شهریه دانشجویان غیر ایرانی در مقاطع تحصیلی کار‌شناسی ارشد و دکتری، دو برابر شهریه دانشجویان داخل است و باید به حساب سازمان مرکزی واریز شود و  امور مالی سازمان مرکزی دانشگاه نیز شهریه هر نیمسال تحصیلی دانشجوی غیر ایرانی را بر حسب مقطع و رشته تحصیلی دریافت و شهریه ریالی برحسب اعلام واحد دانشگاهی مربوط را به حساب واحد مورد نظر واریز کند.

وی گفت: دانشجویان غیر ایرانی نیز همانند دانشجویان ایرانی، مشمول کلیه ضوابط و مقررات آموزشی و دانشجویی و انضباطی دانشگاه هستند و این دانشجویان در‌‌ همان رشته تحصیلی تایید‌شده توسط کمیته پذیرش مجاز به ادامه تحصیل‌اند و برای تغییر رشته باید فرآیند پذیرش در رشته جدید از ابتدا و توسط کمیته پذیرش اخذ شود.

این مقام مسئول در خصوص فرآیند امور فارغ التحصیلان غیر ایرانی، به آنا گفت: به فارغ التحصیلان واجد شرایط، مدرک رسمی و مرسوم دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مربوط اعطا خواهد شد و پس از آنکه دانشجوی غیرایرانی به مرحله فارغ‌التحصیلی رسید، واحد دانشگاهی موظف است پس از صدور مدارک و پیش از تحویل به دانش‌آموخته، مراتب فارغ‌التحصیلی را به معاونت بین الملل دانشگاه اعلام کند.