اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

  پروژه LEADHR 

 

يكي از برنامه ­ها و فعاليتهاي انجمن بين­ المللي دانشگاهها (IAU)­،‌ تحت عنوان اصلاح راهبردي آموزش عالي (Leadership for Higher Education Reform)­ مي ­باشد. اين طرح فرصتی براي مشاركت و همكاري اعضاء انجمن با یکدیگر را بوجود مي­آورد و اعضا مي­ توانند با مشاركت و تبادل علمي، تجربياتي ارزشمندي را در سراسر جهان كسب نمايند. برنامه ليدهر  LEADHERبا اهداف ارتقا و افزايش همكاري میان كشورهاي جنوب با جنوب (­كشورهاي جهان سوم) و جنوب با شمال (­كشورهاي جهان سوم و كشورهاي صنعتي) مي­ باشد و به منظور تقويت ظرفيت­ هاي تحقيقاتي و مديريت پژوهشي در دانشگاهها با تاکید بر كشورهاي در حال توسعه برنامه ­ريزي شده است. بسيار ضروري است كه حداقل يكي از موسسات/ دانشگاه­های درخواست کننده در ليست كشورهاي كم درآمد قرار داشته باشد. پروژه های تحقیقاتی باید در زمینه تقویت ظرفیت پژوهشی متمرکز باشد. رقابت بعدي 2015 LEADHER، در اكتبر 2014 شروع خواهد شد و اعضا تا تاريخ 12 اكتبر مي­توانند پروپوزال پيشنهادي خود را ارسال نمایند. مساعدت مالي پروژه تحقيقاتي، تا سقف 10000 يورو براي هر پروژه، به مشارکت کنندگان ( همکاری اعضا انجمن در کشورهای مختلف) اعطا می نماید. 

موسسات و دانشگاههاي آموزش عالي كه علاقمند به مشاركت در طرح LEADHERمي ­باشند بايد زمينه همكاري شان در يك يا دو از موارد ذيل باشد:

توسعه هدف پژوهش ، سياست پژوهش و استراتژي توسعه اي پژوهش ;

برنامه ريزي، سازماندهي  و مديريت پژوهشي ( پژوهش) ;

آموزش پژوهش  به صورت نوآورانه خصوصاً در برنامه ­هاي دكتري ;

ديدگاه هاي نوآورانه به منظور تقويت ظرفيت سازي پژوهشي از طريق همكاري­ هاي دانشگاهي;

طرحها و سياست­ هايي براي بودجه پژوهشي (دولتي – خصوصي)، ايجاد و توليد بازدهي (درآمد)، تنوع منابع پولي;

جمع آوري­، نگهداري، ترويج  و گسترش نتايج پژوهش­ها ( انتشارات، امتيازنامه ­،‌ توليدات و غيره);

شيوه­ هاي جايگزين براي توليدات و دستاوردهاي پژوهشي (شامل همكاري با بخش خصوصي);

ايجاد پيوند­ ميان سيستم پژوهشي دانشگاهي و سيستم پژوهشي ملي/ منطقه­اي (در صورت امكان);

ظرفيت سازي پژوهشي از طريق جهاني سازي ;

اهداف برنامه طرح LEADHER، در جهت پيشبرد توسعه موسسات بمنظور تبادل تجارب، تخصص­ها و منافع دو طرفه از طريق يادگيري متقابل مي باشد. پروژه ­هاي LEADHER، مستلزم اين است كه اين مشاركت زمينه­اي را در جهت گردهم آوردن مديران ارشد و روساي دو يا چند تا از دانشگاههاي عضو در كشورهاي مختلف، بوجود آورد. همچنين به طور خاص تاكيد شده، كه پروژه انجمن بين­ المللي دانشگاه­ها درباره " آموزش دوره دكتري در آفريقا " باشد.

پژوهشگران و اعضا هیات علمی می­توانند با مراجعه به سايت انجمن IAU،www.iau-aiu.net/content/leadher  اطلاعات بیشتری را جهت بهره مندی دریافت نمایند.

مهم: قابل توجه است، پرو‍‍ژه LEADHERو كليه گزارشات مرتبط با آن ، بايد تا قبل از 15 ژوئن 2015 كامل گردد. در صورتی که به اين تاريخ توجهي نشود انجمن نمي ­تواند قسمت دوم كمك مالي پروژه را بپردازد.