اخبار معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی

 

دانشگاهها بعنوان قطب اصلی تولید و پرورش علم و نیروی انسانی متخصص، در جهان نقشی بی بدیل در تعاملات علمی بین المللی ایفا می کنند ،لازمه موفقیت این تعاملات ، همکاری دانشگاههای مختلف جهان در قالب نظامهایی با اهدافی واحد است.  پيشينه تأسيس انجمن هاي علمي در جهان، به اوایل قرن هفدهم ميلادي باز مي گردد، زماني كه دانشمندان و فلاسفه براي مذاكره و مباحث علمي، گرد یکدیگر می آمدند، تا از نتايج كارهاي علمي و تحقيقاتي يكديگر آگاه شوند.

 

 در سالهای اخیر، دانشگاه آزاد اسلامی ، نگاهی عمیق و عملیاتی به بحث حضور در انجمنها داشته و در حال حاضر در برخی انجمن های معتبر دانشگاهی در سطح بین المللی عضویت دارد. این انجمن ها عبارتند از:

 

FUIW) )

 Federation of the Universities of Islam World

 

اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام

  سازمان آیسسکو برنامه تاسیس اتحادیه را در برنامه کاری خود برای سالهای 1988-1985 میلادی (1367-1364 خورشیدی) قرار داد و در دسامبر 1987 میلادی (1366 خورشیدی) در شهر رباط با شرکت 30 عضو از 33 عضو سازمان کنفرانس اسلامی این طرح تصویب گردید و به این ترتیب «اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام» بنیان نهاده شد.

شورای اجرایی اتحادیه، ابتدا دارای 11 عضو بود که برای مدت 3 سال انتخاب می‌شدند. دبیرخانه اتحادیه در طول این مدت ضمن تماس با دانشگاه‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و نیز دانشگاه‌های به اتحادیه یاد شده دعوت نمود؛ تاکنون در مجموع بیش از 278 دانشگاه به عضویت اتحادیه درآمده‌اند. دانشگاه آزاد اسلامي از سال 1997 ميلادي عضو اين انجمن مي باشد.

اهداف و خدمات انجمن:

 توسعه سطح پژوهش‌های علمی در کلیه رشته‌ها؛

 تبادل یافته‌های تحقیقاتی در فعالیت‌های پژوهشی کاربردی که کلیه مسایل و مشکلات امت اسلامی را مورد توجه قرار می‌دهد؛

 توسعه آموزش عالی به منظور رفع نیازهای کشورهای اسلامیبه منابع انسانی؛

 تسهیل تبادل اطلاعات و مطالعات میان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی؛

 تدوین مقررات و دستورالعمل‌ها به نحوی که موجب یکپارچگی عملکرد دانشگاهی شود؛

 تبادل سفر و دیدار میان سخنرانان، محققان و دانشجویان؛

ایجاد فرصت‌های مناسب جهت شرکت در کنفرانس‌های دانشگاهی و برگزاری سمپوزیوم‌های مشترک.

بولتن و خبرنامه الکترونیکی انجمن

گزارش نشست های سالانه شورای اجرایی به صورت کتابچه

ژورنال فرهنگی، علمی، آموزشی Islam Today

مجله سازمانهای فرهنگی در دولتهای عضو Cultural Enterprises in Member States

 

 

ASAIHL

ASSOCIATION OF SOUTH EAST ASIA INSTITUTIONS OF HIGHER LEARNING

انجمن موسسات  آموزش عالی جنوب شرق آسیا

    انجمن بین المللی موسسات جنوب شرق آسیا در سال 1956 با هدف توسعه آموزش عالی و افزایش کیفیت آموزشی در کشور تایلند تاسیس شد. پس از آن فعالیتهای خود را در جنوب شرق بتدریج توسعه داد و اکنون با داشتن 176 عضو در 21 کشور در آسیا و اقیانوسیه بزرگترین انجمن دانشگاهی در آسیا به شمار می رود. تعداد 128 دانشگاه در جنوب شرق آسیا ، 23 دانشگاه در استرالیا و زلاندنو ، 9 مورد در آمریکای شمالی و چهار عضو در ژاپن و 1 دانشگاه از سوئد عضویت این انجمن را تشکیل میدهد. شایان ذکر است دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1387( 2008 میلادی) به عضویت انجمن پذیرفته شد. رياست وقت دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان عضو هیات امناء موسسات آموزش عالی دانشگاههای جنوب شرق آسیا در کنفرانس سالانه 2013ASAIHL، مورخ 30 آپریل 2013 انتخاب گردید و هم اكنون رئيس دانشگاه آزاد اسلامي عضو هيات امنا اين انجمن مي باشد. همچنین در جلسه هيات امنا  مورخ 16 آذر 92 در دانشگاه كلمبو،‌ سريلانكا مقرر گردید که کنفرانس 2015 ASAIHLبه میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی در ایران برگزار گردد.

اهداف و خدمات  انجمن:

ارتقا و پیشرفت دانشگاه‌های منطقه

برگزاری کنفرانسها و همایش های بین المللی

همکاری در میان دانشگاه‌های منطقه آسیا

مطلع ساختن دانشگاه‌های عضو از توسعه منطقه‌ای

تبادل استاد و دانشجو با انعقاد قراردادهای همکاری بر روی پروژه‌های بخصوص

برگزاری دوره های آموزشی-علمی  در دانشگاه ههای مختلف حوزه جنوب شرق آسیا

ايجاد برنامه های مشترک با دانشگاههای منطقه و اعطاي بورسيه آكادميك 

 

 

IAU))

INTERNATIONAL ASSOCIATION OF UNIVERSITIES

انجمنبین المللی دانشگاهها

       انجمن بین المللی دانشگاهها در سال 1950 تاسیس گردید و یکی از با سابقه‌ترین و معتبرترین سازمان های جهانی است که موسسات آموزش عالی 150 کشور در آن عضویت دارند. دبیرخانه دائمی آن ، دفتر بین المللی دانشگاهها است که در دفتر مرکزی یونسکو، پاریس مستقر است و خدماتی متنوع و متعدد ی در سطحی گسترده برای موسسات عضو و جامعه بین المللی آموزش عالی فراهم می سازد. انجمن بين المللي دانشگاهها در جهت تسهیل تبادل تجربیات و یادگیری، مشارکت در امر توسعه و مسؤلیت درازمدت دانشگاه‌ها در جامعه، انعکاس مسایل و مشکلات آموزش عالی با توجه به خط مشی‌های نهادهای بین‌المللی همچون یونسکو، فراهم نمودن اطلاعات وسیع و معتبر پیرامون نظام‌های متعدد آموزش عالی اهداف خود را دنبال مينمايد. دانشگاه آزاد اسلامي از سال 1999 ميلادي بعنوان عضوي از اين انجمن مي باشد.

اهداف  و خمات انجمن:

تاسیس مرکز اطلاع رسانی آموزش عالی IAU و یونسکو

راه اندازی شبکه های بین المللی اطلاع رسانی

برگزاری سالانه کنفرانسها و سمینارهای تخصصي و آموزشي بین المللی

تازه های HEDBIB  شامل منابع و خلاصه آخرين انشارات و مقالات تحقیقی در آموزش عالی و دیگر انتشارات در سراسر جهان. این منابع توسط پایگاه بین المللی اطلاعاتي در زمینه آموزش عالی ( HEDBIB) تولید مي شوند.

جایزه شورای اعتبار  بخشی آموزش عالی(CHEA)

پروژه تحقیقاتی مطالعه تاثیرات بحران اقتصاد جهانی بر روی آموزش عالی

ارزشیابی مدارک علمی و دانشگاهی

عقد همکاری با موسسه جهانی کار (Global Academy Jobs) در خصوص خدمات استخدامی دانشگاهی بمنظور مساعدت در تسهیل و سرعت بخشیدن به روند توسعه استعدادهای دانشگاهی در سطح جهان

دسترسي به بولتن ، مقالات و گزارشهاي مربوط به کنفرانسهای علمي- آموزشي  بین المللی به صورت الکترونیکی

خبرنامه الکترونیکی دانشگاه بیرزیت فلسطین

دسترسي به انتشارات جدید موسسه آموزش های بین المللی IIE

دسترسي به مرکز اروپایی مدیریت استراتژیک دانشگاهها (ESMU)- نوآوری منطقه ای

 

 

IATUL))

International Association of Scientific & Technological University Libraries

انجمن بين المللي كتابخانه هاي دانشگاههاي علمي و فني

 

انجمن بين المللي كتابخانه هاي فني دانشگاهي (IATUL) در سال 1955ميلادي در دسلدرف آلمان، به عنوان يك انجمن بين المللي براي تبادل اطلاعات مربوط  به كتابخانه ها در دانشگاههاي فني در سراسر جهان تاسيس شد. اين انجمن يك انجمن بين المللي غير دولتي از گروهي از كتابخانه ها از سراسر جهان مي باشد كه توسط مديران كتابخانه ها و مديران ارشدي كه مسئوليت خدمات اطلاعات و مديريت منابع را دارند مديريت ميشود و در سال 2009 نامش به انجمن بين  المللي كتابخانه هاي علمي و فني دانشگاهي تغيير يافت تا طيف وسيعتري از موسسات و مركز آموزشي را در برگيرد.

شايان ذكر است حدود 245 دانشگاه از دانشگاههاي معتبر جهان از 60 كشور در عضويت اين انجمن بين المللي مي باشند. دانشگاه آزاد اسلامي از سال 2012 ميلادي عضوي از اين انجمن مي باشد.

اهداف  و خدمات  انجمن:

تاسيس يك شبكه كتابخانه اي جهاني

گسترش همكاري هاي بين المللي

فراهم آوردن فضايي براي مديران جهت تبادل نظرات

برگزاري كنفرانس هاي سالانه بين المللي

فراهم نمودن همكاري هاي چند جانبه علمي

ايجاد فرصتي جهت گسترش همكاري هاي بين المللي بمنظور حل مسائل علمي و عمومي

 

 

AUAP))

ASSOCIATION OF UNIVERSITIES OF ASIA AND THE PACIFIC

انجمن دانشگاههای آسیا و اقیانوسیه

این انجمن در سال 1995 بنا برپیشنهاد دانشگاه تکنولوژی سورانری تایلند جهت ایجاد و برقراری روابط علمی قوی تر و گسترش جهانی آموزش عالی فی ما بین دانشگاه تاسیس و راه اندازی گردید و در حال حاضر مقر اصلی انجمن AUAPدر آن دانشگاه و در کشور تایلند می باشد. 218 دانشگاه و موسسه آموزش عالی از 19 کشور عضو رسمی انجمن می باشد . هر سال کنفرانس سالیانه روسای دانشگاههای عضو در جهت بهبود و پیشرفت علمی و ارتقا سطح بین المللی دانشگاهها در عرصه جهانی در یکی از دانشگاههای عضو برگزار می گردد.  دانشگاه آزاد اسلامي از سال 2007 ميلادي بعنوان عضوي از انجمن مي باشد.

اهداف و خدمات انجمن:

ایجاد مشارکت و ارتباط  بین اعضا دانشگاهها

پشتیبانی مالی پروژه های تحقیقاتی

برگزاری سالانه کنفرانسها و سمینارهای علمی

برگزاری نشست های سالانه

مشارکت در پشتیبانی مالی از سمینارها، کنفرانس های بین المللی

تبادل استاد و دانشجو

 

 

IAUP))

International Association of University Presidents

انجمن بين المللي روساي دانشگاهها

انجمنبين المللي روساي دانشگاهها در سال 1965 در دانشگاه آکسفورد ، انگلستان تاسیس گردید. از اهداف اساسی این انجمن ارتقا کیفیت آموزش عالی می باشد . هدف اولیه انجمن تقویت و کیفیت تبادل بین‌المللی آموزش عالی و کمک به پیشرفت آگاهی و شایستگی‌های جهانی مانند صلح و ارتقاء درک جهانی از طریق آموزش می‌باشد. انجمن بین‌المللی روسای دانشگاه‌ها بیشتر از هزار عضو دانشگاهی و دانشکده از کشورهای سراسر جهان دارد.این انجمن یک عضو غیرانتفاعی سازمان ملل متحد است و به‌عنوان پیام‌آور صلح سازمان ملل متحد انتخاب شده است. انجمن نامبرده نقش رهبریدر تأسیس روز و سال بین‌المللی صلح را در سازمان ملل متحد ایفا می‌کند که شعارش، سعادت و امنیت نوع بشر با آموزش که ارائه طریق اصلی‌اش می‌باشد. این انجمن مهمترین و بهترین طرح‌ها و راه‌حل‌ها را با هماهنگی و همکاری سازمان ملل متحد، راجع به آموزش خلع سلاح، جلوگیری از درگیری‌ها و نتایج صلح ارائه داده است. انجمن بین‌المللی روسای دانشگاه‌ها بیشتر از هزار عضو دانشگاهی و دانشکده از کشورهای سراسر جهان دارد. گردهمایی کمیته اجرایی آن هر سه سال یک بار تشکیل جلسه می‌دهد که اولین جلسه آن در سال 1968 میلادی در دانشگاه آکسفورد در کشور انگلستان تشکیل گردید. دانشگاه آزاد اسلامي از سال 2005 ميلادي بعنوان عضوي از انجمن مي باشد.

اهداف  و خدمات انجمن:

برگزاری سالانه کنفرانسهای بین المللی

برگزاری جلسات و نشست های سالانه با روسای دانشگاههای جهان در خصوص توسعه و ارتقا آموزش عالی

ایجاد مشارکت و ارتباط  بین اعضا دانشگاهها

فراهم نمودن همكاري هاي چند جانبه علمي

در اختیار دیگران قراردادن  تجربیات و دستاورهای ارزشمند هر دانشگاه

تبادل نشریات ، مواد آموزشی

      ژورنال ACADEMEالکترونیکی

      خبرنامه الکترونیکی NAC(North American Council)

      بروشور عضویت در انجمنIAUPبه صورت الکترونیکی

 

 

IISA))

Iranian International Studies Association

انجمن ایرانی روابط بین الملل

انجمن ايراني روابط بين الملل در سال 1385 با تصویب وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري تاسيس گرديد. اين انجمن حدودا 500 عضو دارد و دانشگاههای دولتی همچون دانشگاه تهران، دانشگاه امام صادق (ع) ، دانشگاه سمنان، دانشگاه شیراز، دانشگاه شهید بهشتی،  دانشگاه علامه و .... عضو این انجمن بوده و دارای تفاهم نامه همکاری می باشند. از جمله اهداف اولیه این انجمن می توان به تقویت ارتباطات استادان این رشته و ارتقاء موقعیت و جایگاه رشته روابط بین الملل در داخل و نیز تقویت نگاه ایرانی به روابط بین الملل و تقویت همکاریهای بین المللی اشاره نمود. دانشگاه آزاد اسلامي ، در سال 2014 ميلادي به عضويت اين انجمن درآمده است.

اهداف و خدمات انجمن :

- ميزباني و برگزاری  سمينارها، كارگاهها و كنفرانسهاي بين المللي در خصوص روابط بين الملل

-راه اندازی شعبه های انجمن در دانشگاه های داخل کشور

- انجام همكاري هاي علمي مشترك با انجمن هاي همگن داخلي و خارجي

- راه اندازي شعبه هاي انجمن در دانشگاههاي داخل كشور

- ارائه خدماتي به واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي  نظير ارسال فراخوان پوسترهاي همايش، خبرنامه، فصل نامه و...

- حمايت از چاپ و انتشار كتب و آثار تخصصي در حوزه روابط بين الملل

- تعامل با صاحبنظران دانشگاهها دركميته هاي تخصصي انجمن و اتصال اعضا به پايگاههاي داده هاي ملي بين الملل