2019 Jun 16 Sun | شنبه, 25 خرداد 1398

University

«علیرضا شیخ عطار» در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری آنا، درباره شرکت این اداره کل در انجمن موسسات آموزش عالی جنوب شرقی آسیا (ASAIHL) اظهارداشت: مجموعه بزرگ علمی و بین‌المللی 65 سال است که تحت عنوان آسایهل فعالیت می‌کند و نزدیک به 230 عضو دارد. این انجمن علمی در زمان تشکیل، محدوده فعالیتش آسیای جنوب شرقی و کشورهای ASEAN بود اما در سال‌های اخیر گسترش پیدا کرده و کشورهای اروپایی، ژاپن، تایوان و ایران هم در آن عضو شدند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران چهار سال پیش به عضویت این انجمن درآمد، تصریح کرد: کشورهای متعدد هر دو سال یکبار به میزبانی این انجمن برگزیده می‌شوند و جمهوری اسلامی ایران هم که از دو سال پیش ریاست دوره‌ای را عهده‌دار شده است، در ماه دسامبر 2018 (آذر 97) در واحد بین‌المللی قزوین میزبان انجمن آسایهل خواهد شد.

شیخ‌عطار اضافه کرد: دانشگاه آزاد در دوره جدید حضور فعال در این انجمن بزرگ را در دستور کار خود دارد و با همین رویکرد و دستور ریاست دانشگاه آزاد و رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد، چهارم تا نهم فروردین در این انجمن که به میزبانی ژاپن برگزار شد، حضور یافتیم.

سرپرست اداره کل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد با بیان اینکه این کنفرانس در دو بخش برگزار شد، گفت: جلسه‌ای با هیأت امنای کنفرانس داشتیم که 16 عضو دارد و ما در این جلسه پیشنهادهایی دادیم که بسیار مورد استقبال اعضا واقع شد و به پیشنهاد دانشگاه آزاد کارگروهی برای انتخاب اعضای جدید بر اساس معیارهای مشخص تشکیل شد که دانشگاه آزاد و شخص بنده ریاست این کمیته را بر عهده گرفته و چند دانشگاه دیگر را هم به عضویت هیأت امنای آسایهل درآوردیم و اکنون نیز به عنوان رئیس این کمیته باید به زودی جلسه آن را برگزار کنیم. بخش دیگر هم مقالات بود که 900 مقاله در آنجا خوانده شد و دانشگاه آزاد هم مقاله‌ای داشت که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

شیخ‌عطار با اشاره به اینکه دو سخنرانی خود در آسایهل گفت: سخنانی با محوریت معرفی واحد قزوین دانشگاه آزاد و ظرفیت‌های آن از جمله ابداعات، اختراعات، ربوکاپ و ماشین‌برقی و ... داشتم که بسیار مورد توجه واقع شد. همچنین گزارش کشوری از وضعیت آموزش عالی با تاکید بر دیپلماسی علمی و دانشگاهی ارائه دادم که این موضوع برای اعضا بسیار جدید و قابل توجه بود.

وی اضافه کرد: در این گزارش تاریخی از سیر تطور دیپلماسی کلاسیک تا عصر مدرن را برای حضار تشریح کردم و گفتم که امروز همه دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که از بهترین راه‌های ایجاد تعامل‌های بین‌المللی، تعامل‌های دانشگاهی است که در جمهوری اسلامی ایران به آن توجه ویژه‌ای شده است و آماری از 10 هزار دانشجوی خارجی دانشگاه آزاد و 5 هزار دانشجوی خارجی که دانشگاه‌های دولتی ما دارند و واحدهای برون مرزی دانشگاه آزاد همچنین فعالیت‌های مشترکی که با دانشگاه‌های جهان داریم بیان کردم که اقبال حضار را به همراه داشت.

سرپرست اداره کل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد با بیان اینکه موضوع دیپلماسی آموزشی که دانشگاه آزاد در این کنفرانس مطرح کرد، خود ژاپنی‌ها را هم که در این زمینه کشوری بسته هستند را تحت تأثیر قرار داد، اظهارداشت: بعد از گزارش دانشگاه آزاد معاون وزیر علوم ژاپن در سخنانی اذعان کرد که ما هم به این نتیجه رسیدیم که باید فضای جامعه ژاپن را هم برای کشورهای خارجی بازکنیم و هم دانشجویان خودمان را به خارج بفرستیم.

شیخ‌عطار با اشاره به مقاله‌ای با موضوع آموزش زبان ان