2019 Jun 16 Sun | شنبه, 25 خرداد 1398

University

** برنامه فعالیت‌های بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ می‌شود/ رشد و توسعه شبکه بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای مختلف

دکتر حسین ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حوزه علمی کشور گفت: «حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان مهم انقلاب اسلامی و سهیم در پیروزی انقلاب و حفظ نظام جمهوری اسلامی است. خدمات ایشان چه در قبل از انقلاب اسلامی و چه در شکل گیری نظام در اول انقلاب و در مسیر تاریخی جمهوری اسلامی ایران در صحنه جنگ تحمیلی، قانون گذاری، امور اجرایی بعد از جنگ و چه در مقام ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام شایان توجه است. ایشان نگاهی دور‌اندیش و آینده‌نگر داشتند که نمونه آن را می‌توان در ایده ‌راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی مشاهده کرد. در زمانی که کشور درگیر جنگ تحمیلی و مسایل ابتدای انقلاب بوده و خود ایشان نیز به عنوان یکی از مسئولان اصلی کشور در کنار امام خمینی(ره) مشغول فعالیت‌های جاری کشور بودند، ایده ‌راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی را مطرح می‌کنند. دانشگاهی که با حمایت امام راحل و رهبر معظم انقلاب به عنوان یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود. محرومیت‌زدایی، حضور علم و دانش در همه نقاط کشور، برابری امکان تحصیل در سراسر ایران از اهداف مهم این دانشگاه بوده است.»

مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «نگاه ایشان به ویژه در دهه چهارم دانشگاه علاوه بر کیفی‌سازی، اقتصاد دانش‌بنیان و حل معضلات اساسی کشور، بین‌المللی‌سازی دانشگاه آزاد اسلامی است. حضور دانشگاه در عرصه‌های بین‌المللی و معرفی چهره علمی ایران به جهانیان یکی از محورهای مورد توجه ایشان بود که تا اواخر عمر نیز به این مهم تاکید و توجه داشتند. راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور و گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی، زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ انقلاب اسلامی همواره مورد تاکید حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود.»

او به بزرگترین و مهمترین دستاورد‌های سه سال گذشته حوزه خود در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «حوزه بین‌الملل در سه سال گذشته دستاوردهای متعددی داشته است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به حضور در مجامع و انجمن‌های بین‌المللی اشاره کرد که شاخص‌ترین آنها کسب ریاست دانشگاه آزاد اسلامی برای یک دوره 2 ساله در انجمن دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا (آسایهل) در سی‌و‌دومین مجمع عمومی این انجمن است که در دسامبر سال 2016 میلادی در کشور مالزی برگزار شد.»

به گفته ابراهیمی انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا به عنوان یک سازمان غیر‌دولتی در سال 1956 با هدف توسعه آموزش عالی و افزایش کیفیت آموزشی در کشور تایلند در منطقه جنوب شرق آسیا راه‌اندازی شده است. این انجمن علاوه بر منطقه جنوب شرق آسیا، به تدریج فعالیت‌های خود را در سایر نقاط جهان توسعه داده است و هدفش کمک به افزایش کیفیت آموزش عالی اعضای آن عنوان شده است، که این امر از طریق کمک متقابل و کسب وجهه‌ای متمایز در سطح بین‌الملل در آموزش، تحقیق و خدمات عمومی به دست می‌آید. حمایت و تبادل بهترین تجربیات درباره نقش موسسات آموزش عالی در افزایش مهارت‌های جهانی، جمع‌آوری و پیشنهاد کارهای تحقیقاتی برای توسعه تحصیلات عالی منطقه‌ای، تلاش برای پیشرفت دانشگاه‌های عضو، برگزاری کنفرا