2019 Jun 16 Sun | شنبه, 25 خرداد 1398

University

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر فاطمه طباطبایی، رئیس شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی در نشست اعضای شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی با دو تن از استادان بلژیکی گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دانشگاه حضوری در دنیاست، یک‌ میلیون و 700هزار نفر دانشجو، 5میلیون فارغ‌التحصیل و بیش از 400 واحد دانشگاهی در داخل و خارج از کشور دارد اما تنها 25‌درصد از فارغ‌‌التحصیلان خانم‌هایی بودند که توانسته بودند در مجامع علمی مستقر شوند.»

او افزود: «با توجه به تعداد فارغ‌التحصیلان خانم، رقمی که توانستند جزو هیات علمی شوند، مناسب نبود. در نتیجه شورای زنان فرهیخته دو سال پیش به پیشنهاد دکتر حمید میرزاده تأسیس شد. این شورا برای آسیب‌شناسی مشکلاتی از این دست که چرا تعداد کمی از خانم‌ها جذب هیات علمی می‌شوند یا کمتر در پست‌های مدیریتی کلان فعالیت دارند، شکل گرفت.»

او توسعه مشارکت علمی و مدیریتی زنان را از اهداف این شورا دانست و گفت: «هم اکنون این شورا، 30 شورای متناظر در سطح ایران دارد که مسائل و مشکلات مربوط به زنان را آسیب‌شناسی می‌کند و اگر موانعی در راستای فعالیت‌های اجتماعی داشته باشند را برطرف می‌کند. مسائل و مشکلات و آمارها به شورای مرکزی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ارائه می‌شود.»

طباطبایی گفت: «در رژیم گذشته علی‌رغم اینکه شعار فریبنده دفاع از زنان داده می‌شد، عملاً این طور نبود و به حقوق زنان رسیدگی نمی‌شد. با تأکید امام خمینی(ره) بعد از انقلاب سعی شد وضع تحصیلی و حقوقی زنان بهبود پیدا کند. هر دوره مجلس توانست گام‌هایی را بردارد و اتفاقات خوبی نسبت به گذشته افتاده است اما هنوز به آن نقطه ایده‌الی که مد نظر امام(ره) بود نرسیدیم و آرزو داریم که به کمک زنان به این اهداف دست پیدا کنیم.»

در ادامه این جلسه پروفسور کوئن دی‌فایتر، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه آنتورپ بلژیک ضمن تشکر از دعوت و پذیرایی شورای زنان فرهیخته گفت: «من از فلاندر که بخشی از بلژیک است به ایران آمدم، در آن منطقه پنج دانشگاه و همچنین یک انجمن بانوان علمی وحود دارد. برای سالیان متوالی یک کمپین برای فعالیت‌های اجتماعی زنان فعالیت می‌کرد که عکس پوستر آن کمپین منحصر به فرد بود.»