2019 Jun 16 Sun | شنبه, 25 خرداد 1398

University

 

دکترحسین ابراهیمی، سرپرست اداره کل بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به تغییرات، برنامه‌ ریزی‌های جدید و تغییر رویکرد این اداره پرداخت و فعالیت‌های برون مرزی دانشگاه آزاد اسلامی را تشریح کرد.

حسین ابراهیمی ضمن تاکید براین موضوع که تغییر معاونت بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی به اداره کل از مسئولیت‌های این اداره کم نکرده است، گفت: فعالیت‌های تمام زیرمجموعه‌های این اداره باز تعریف شده است.

شرح گفت‌و‌گوی خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا با سرپرست اداره کل بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی را در ادامه می‌خوانید.

اداره کل بین‌الملل دانشگاه آزاد که تا چندی قبل در قالب معاونت فعالیت می‌کرد؛ چه پیشینه‌ای دارد و در طول سالهای گذشته با چه تغییراتی در روند فعالیتها مواجه بوده است؟

حوزه معاونت بین‌الملل دانشگاه آزاد در سال 1370 به شکل دفتر بین‌الملل فعالیت می‌کرد، اما با گذشت زمان و بیشتر شدن مسئولیت این دفتر تصمیم گرفته شد به معاونت ارتقا پیدا کند و سال 1377 به شکل معاونت شروع به کار کرد. از آن سال تا سال 1392 که دکتر میرزاده مسئولیت دانشگاه آزاد را قبول کردند با یک چارت ثابت به صورت معاونت فعالیت می‌کرد. سال 92 با توجه به سیاست‌های جدید و وظایف حوزه بین‌الملل تغییراتی در آن چارت ثابت به وجود آمد.

بعد از اجرای طرح تجمیع 1 برنامه‌ای برای چابک سازی دانشگاه با توجه به اهدافش در دستور کار قرار گرفت و برحسب جلساتی که برگزار شد نهایتا منجر گردید معاونت بین‌الملل بدون تغییر در شرح وظایفش به اداره کل تبدیل شود و با عنوان مشاور رئیس عالی دانشگاه و مدیرکل بین‌الملل مستقیم زیر نظر ریاست باشد.

تصور می‌شود با تغییری که این حوزه پیدا کرده، مسئولیت‌هایش نیز کاهش یابد. این تصور درست است؟

این‌گونه نیست. زمانی که حوزه‌ای از معاونت به اداره کل تغییر می‌کند به نظر می‌رسد باید سطح کار‌ها کمتر شود اما خوشبختانه در حوزه بین‌الملل این اتفاق رخ نداده و حتی حجم کار بیش‌تر از گذشته شد. به همین دلیل با تغییراتی که اخیرا در چارت قبلی رخ داد؛ این اداره به صورت چابک، کارا و هدفمند فعالیتش را ادامه خواهد داد .

تغییرات ساختاری حوزه بین‌الملل به چه صورت بوده است؟

در این برنامه ریزی جدید تمام وظایف قبلی به قوت خود باقی هستند. بخش واحد‌های بین‌الملل و برون‌ مرزی به صورت گذشته در حال فعالیت است.همچنین در بخش بین‌الملل درون مرزی تمامی برنامه‌ها بازتعریف شده به این صورت که در گذشته درخواست بین‌المللی شدن واحد‌ها طبق شاخص‌ها بررسی و به آن‌ها جواب داده می‌شد اما با اجرای طرح تجمیع 2، این سیاست اعمال شده که از حالا به بعد در واحد‌هایی که پتانسیل و توانایی کار در حوزه بین‌الملل را دارند، مجتمع‌های بین‌الملل تاسیس گردد. شاخص‌ها، روش کار و آیین نامه هم دراین باره تنظیم شده که طی دو هفته آینده ابلاغ می‌شود. در حال حاضر واحد تبریز این موضوع را شروع کرده و مجتمع بین‌المللی واحد تبریز شکل گرفته است. همچنین مجتمع بین‌المللی گلبهار واحد مشهد هم راه‌اندازی شده است. در 3 واحد قزوین، کرج و اصفهان( خوراسگان) هم به زودی مجتمع بین‌المللی راه‌اندازی خواهد شد.

این برنامه‌ها در گذشته در زیر مجموعه اداره کل واحد‌های برون مرزی و بین‌المللی صورت می‌گرفت که با تغییرات اعمال شده؛ در حال حاضر اداره کل به مدیریت واحدهای‌ برون مرزی و بین‌المللی تغییر عنوان داده است.

اداره کل همکاری‌ها هم به مدیریت همکار‌ی‌ها تغییر کرده است. این مدیریت شرح وظایف اصلی‌اش همکاری و تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های بین‌المللی خارجی است. با تاکید رئیس دانشگاه 168 تفاهم نامه که طی سنوات قبل امضا شده در روند اجرا قرار گرفته و به همین دلیل اداره تفاهم‌نامه‌ها دوباره فعالیتش را شروع کرد که در هفته آینده ابلاغ می‌شود. در این اداره کارشناسان به صورت ویژه روی تفاهم‌ نامه‌ها کار می‌کنند تا از حالت کاغذی به اجرا درآید.

غییر معاونت بین‌الملل به اداره کل چه تاثیری در روند کاری این مجموعه دارد؟

بنده معتقد هستم یک چارت به تنهایی نمی‌تواند تاثیر بگذارد. افراد فارغ از پست اداری که دارند باید نقش خود را ایفا کنند. برای همین در اولین جلسه‌ای که با همکاران بعد از تغییرات تشکیل شد هم فرض را بر این موضوع گذاشتیم که همچنان این اداره در سطح معاونت است اما عنوانش بر روی کاغذ عوض شده بنابراین همکاران باید همان تلاشی را که در گذشته داشتند، حتی در جاهایی بیش‌تر داشته باشند. هدف دانشگاه آزاد از کاهش معاونت‌ها سبک شدن و چابک سازی بوده تا کارها بهتر انجام شود و بنده این قول را هم به نمایندگی از حوزه بین‌الملل به دکتر میرزاده دادم که حجم کار کم نمی‌شود و با جدیت امور مربوط به این حوزه را ادامه خواهیم داد.

تغییرات اعمال شده چه تاثیری بر روی عملکرد واحد‌ها دارد؟

واحد‌ها در گذشته هم معاونت بین‌الملل نداشتند. برنامه جدیدی که قرار است اعمال شود. شناسایی واحد‌ها برای ارزیابی پتانسیل آن‌ها است که حداقل مدیریت بین‌الملل در واحد‌هایی که توانایی کار در این حوزه را دارند، در آن ها فعال شود. اما آن چیزی که باید واحد‌ها را به این سمت سوق دهد در ابتدا تلاش خود آن‌ها و بعد حمایت و همکاری است که اداره کل بین‌الملل با آن‌ها صورت می‌دهد. درهمین جهت کمیته‌ای در اداره کل تعریف شده و طی چند روز آینده اعضای این کمیته به صورت قطعی مشخص می‌شوند که قرار است با هدف سیاست گذاری و مشخص کردن مسیر بین‌المللی شدن واحد‌ها فعالیتش را شروع کند. این کمیته زیرمجموعه شورای راهبردی بین‌المللی دانشگاه آزاد محسوب می‌شود. خوشبختانه شورای راهبردی بین‌المللی با تغییرات حذف نشد و همچنان با ریاست رئیس عالی دانشگاه به کارش ادامه می‌دهد و بعد از ماه مبارک رمضان جلسه این شورا برگزار می‌شود.

آیا با تشکیل مجتمع‌های بین‌الملل در واحدها دیگر واحدی نمی‌تواند به صورت مستقل به عنوان واحد بین‌الملل کار کند؟

واحد بین‌الملل بار حقوقی دارد و اگر قرار است واحدی بین‌الملل باشد باید مجوز وزارت علوم بگیرد و زمانی که واحدی می‌خواهد بین‌المللی شود باید تمام شاخص‌های آن را نیز داشته باشد. به همین منظور مجتمع‌های بین‌المللی شبیه به یک دانشکده تعریف شده که در رشته‌های خاص فعالیت کند، اما اگر این مجتمع فعالیت‌هایش را زیاد کرد و جذب دانشجوی خارجی خوبی داشت و گسترده شد می‌تواند به یک واحد مستقل تبدیل شود. در واقع هدف طرح این است که فقط واحد اسم بین‌الملل را نداشته باشد بلکه انگیزه‌ای ایجاد شود تا به صورت جزئی با زیر ساخت‌های مناسب به سمت واحد‌ بین‌المللی شدن حرکت کند که به صورت یک دانشکده کوچک آرام آرام فعالیت کند و خودش را به حد یک واحد برساند.

آیین نامه جذب دانشجو در حوزه بین‌الملل چه تغییراتی کرده است؟

خوشبختانه با تلاش دکتر انگجی، دانشگاه آزاد در جذب دانشجوی غیر ایرانی در سال 93 جهش بسیار بزرگی کرد که شاید در سطح کشور رتبه اول را داشت. جذب دانشجوی غیر ایرانی سال 93 نسبت به سال 92 نزدیک به 20 برابر افزایش پیدا کرد. مهم‌ترین گام هم در این باره به خاطر تغییر آیین‌ نامه و شیوه کار بوده . درسال پیش شیوه‌ نامه‌ای برای تسهیل جذب دانشجوی خارجی تهیه شد به علاوه اینکه می‌خواستیم برای واحد‌هایی که در جذب دانشجوی خارجی موفق هستند ایجاد انگیزه شود. این آیین نامه به صورت یک ساله و آزمایشی تنظیم شده که از آذر ماه سال 93 در حال اجرا است. هم زمان با دانشگاه آزاد اداره کل دانشجویان خارجی وزارت علوم هم آیین نامه‌ای را در دست تهیه دارد که تقریبا آماده شده و دانشگاه آزاد هم دراین باره با آن‌ها همکاری کرده و اینکه شیوه نامه دانشگاه آزاد با آیین‌ نامه وزارت علوم تقریبا یکسان است.

در این شیوه نامه بخش کنسولی تعریف شده تا کار دانشجویان آسان‌تر شود. اداره کل بین‌الملل دانشگاه آزاد هم در چارت جدید اداره‌ای را با عنوان ا